Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Nga Luan Lumeka Kalana –  VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI

Nga Luan Lumeka Kalana – VRASJA E KOMBIT NGA ANTISHQPTARIZMI

Historia paralajmeron Nga Luan Lumeka Kalana VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI -nga vellavrasja e Shqiptarit-,vetevrasje e kombit,-”virus”nga jashte dhe geni i “djalli” nga brenda,mercenare te paguar nga te huajt… -Keshtu [...]
Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Intervista/ Flet avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale   Albert Z. ZHOLI Një vajzë e re që kërkon në mënyrë serioze dhe korrekte të ngjisë shkallët e karrierës. [...]
POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT

POPUJT S’IDENTIFIKOHEN KURRË ME DIKTATURAT

PROF. DR. KLARA KODRA   POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT   Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë [...]
Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj   M’ka lan t’heshtun M’ka lan t’heshtun hana sonte Kurrgja s’po du me i diftue Veç rri tue pa S’di, s’po ngopna unë me té, a vallë ajo me mue? Kam met’pa gojë [...]
Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu Zamira Agalliu Sytë e Gurtë. Sytë e gurtë ma trembën mallin, Plotina ime në diell, edhe në shi, Përcillma heshtjen,e puthma ballin , Pranisë sime të mos jesh tepëri. Mblidhmi stinët në [...]
Poezi nga Eduart Veli  –  SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli – SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli   SA E BUKUR SHQIPËRIA! Sa e bukur Shqipëria,e ka bërë vetë perëndia. Në Zvërnec edhe në Vlorë,e krijoi vetë me dorë! I dha det,si pikë e lotit ,i dha fushë e i dha pyll. Më të mirë askund se gjen,e [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Nën mallë të një emri (Idhullsisë sime)   Kohët përflasin, ikin, s’ndalin udhëtimin, shenjëzojnë në arkivmemorje lënë gjurmë, lënë gjurmë ndër mote të pashlyera kurrë, një portret dashurie [...]
Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

1-Manhattan, ec i menduar në trotuaret e tua, ngre kokën të kap lartësitë,më kot, kapelja me bie përdhe, në tokë, ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot. 2-Manhattan, emër me nam,në botë je mrekulli je ajka e kulturës e qytetërimi, pallatet [...]
Poezi nga Vasilika Babo

Poezi nga Vasilika Babo

Poezi nga Vasilika Babo YLLI I NATES Naten enderoj syhapur si nje engjell I dashuruar Ne driten e argjende nje yll po kerkoj. Ku eshte fshehur valle ai qe me do mua? Cilin prej tyre me duhet te takoj? Te lutem vajze ktheji tek une syte e tu [...]