Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Nga Xhenet Sula  –  POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula – POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT   PASE KAPITULLIMIT FASHIST AI MBAJTI DHE STREHOI  USHARE E GJENERALE ITALIANE  E GREKE TE MBETUR RRUGEVE KETYRE MALEVE!  79 – vjet më parë,në të gjithë jugun [...]
RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA

RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA

Shkruar e pregatitur nga KUJTIM HAJDARI   RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA                     &&&& NJË VËLLIM ME TEMATIKË TË GJËRË DHE AKTUALE   Kam [...]
Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj   M’ka lan t’heshtun M’ka lan t’heshtun hana sonte Kurrgja s’po du me i diftue Veç rri tue pa S’di, s’po ngopna unë me té, a vallë ajo me mue? Kam met’pa gojë [...]
Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu Zamira Agalliu Sytë e Gurtë. Sytë e gurtë ma trembën mallin, Plotina ime në diell, edhe në shi, Përcillma heshtjen,e puthma ballin , Pranisë sime të mos jesh tepëri. Mblidhmi stinët në [...]
Poezi nga Eduart Veli  –  SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli – SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli   SA E BUKUR SHQIPËRIA! Sa e bukur Shqipëria,e ka bërë vetë perëndia. Në Zvërnec edhe në Vlorë,e krijoi vetë me dorë! I dha det,si pikë e lotit ,i dha fushë e i dha pyll. Më të mirë askund se gjen,e [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Nën mallë të një emri (Idhullsisë sime)   Kohët përflasin, ikin, s’ndalin udhëtimin, shenjëzojnë në arkivmemorje lënë gjurmë, lënë gjurmë ndër mote të pashlyera kurrë, një portret dashurie [...]
Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

1-Manhattan, ec i menduar në trotuaret e tua, ngre kokën të kap lartësitë,më kot, kapelja me bie përdhe, në tokë, ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot. 2-Manhattan, emër me nam,në botë je mrekulli je ajka e kulturës e qytetërimi, pallatet [...]
Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati DIELLI E HËNA Pse të flisnim kur me heshtje kuptohem të ruhemi nga hijet e zeza ku përreth diellit e hënës rrotullohen Edhe shikimi i magjepsur që ke sot e dikur mbi qepallat e syve tu ndërtuam urë Në ëndrrën [...]
Poezi nga Maliq Torra

Poezi nga Maliq Torra

Poezi nga Maliq Torra A ĒSHTË MĒKAT ? Po a ēshtē mēkat dreqi ta hajē , Pse do e dashuron njē tē bukur ? Ndryshe vetē koha do tē shajē , Jeta pa dashuri do qe zhdukur .   NJĒ COPĒ PRIL MOKRE Mokrēs ia shkēputa njē [...]