Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

  NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ Më 23 shkurt të këtij viti, u nda nga jeta artisti i mirënjohur vlonjat, Flamur Haxhiaj. U nda nga kjo jetë një këngëtar profesionist, një shok e mik i rrallë, duke lënë [...]

AI DO TË FLAËS EDHE ME MUNGESËN E TIJ

AI DO TË FLAËS EDHE ME MUNGESËN E TIJ Kur i japim lamtumirën një miku. Nga Enver MEMISHAJ          Teki Gjonzeneli! Po të qajmë me lotë hidhërimi, këtu në atdheun tonë, në pamndësi për të kapërxyer  oqeanin për [...]
Fabul nga Luan Sheshi

Fabul nga Luan Sheshi

Fabul nga Luan Sheshi MIZA NË PANAIR (fabul) Panairin bën dikur pylli, me gatimet më të mira, enë prej balte dhe dylli, mbushura plot e të lira… Nuk mungoi edhe miza, me gatimet miks erdhi, nga livadhet edhe driza, gjth’ [...]
Poezi nga Mina Caushi

Poezi nga Mina Caushi

Poezi nga Mina Caushi ”MORNICAT POETIKE.” Me ëndrrat merresha dikur, me yjet puthesha në gjum,, i njoha nga afër, më folën u fola, drekuam së bashku,i përqafova, kish nga ata që kërkuan më shum, dhe ëndrra pa pritur, [...]
Poezi nga Dava Gjoka

Poezi nga Dava Gjoka

Poezi nga Dava Gjoka S’ËSHTË DËGJUAR AS NË PËRRALLË Ah,sa lot kam derdhur për njerëzit e mi të vdekur E prap nuk e shuajta mallë Nga shpirti kurrë s’ka për t’mu hequr As dhimbja për të ikurit e gjallë Gjithmonë [...]
Kantina e veres “Argjiro” me verë befasuese, shijojeni

Kantina e veres “Argjiro” me verë befasuese, shijojeni

Në Greqinë e Lashtë, pritësi i darkave gjithmonë duhet të kthente gllënjkën e parë të verës për të siguruar të ftuarit që vera nuk ishte e helmuar. Atëherë lindi shprehja “të pish për shëndetin e tjetrit”. Vera “Argjiro” [...]
Tragjedia e Otrantos 1 dhe 2-  Nga Sabina Elmazaj

Tragjedia e Otrantos 1 dhe 2- Nga Sabina Elmazaj

Tragjedia e Otrantos 1 Nga Sabina Elmazaj Ulur këtu në buz të detit, Zhytur thellë në mendime, Sa thellësi e tijë e zhytur, Aq e madhe brenga ime. Dhe kur yjet nis vështroj, Diell dhë hënë nuk po duken, Zemrën fortë nis e shtrëngoj, Deti [...]
Poezi nga Katiola Karoli

Poezi nga Katiola Karoli

Poezi nga Katiola Karoli Asgje nuk ka rëndësi! Edhe malet tē thermohen . Dhe detet tē thahen shkretetire. Sikur planetet te perplasen . Unë per asgje sdo tē kem mëshirë. Edhe dielli tē zhduket pergjithnji. Dhe bota ne errësirë [...]
Mashtrimi kushtetues me arsimin parauniversitar falas

Mashtrimi kushtetues me arsimin parauniversitar falas

Nga Xhovani SHYTI/ Mashtrimi kushtetues me arsimin parauniversitar falas  Duhet ta themi qysh në fillim: arsimi parauniversitar falas, si një e drejtë e garantuar nga Shteti dhe Kushtetuta është veç një slogan i dalë boje. Në [...]