Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Nga Xhenet Sula  –  POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula – POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT   PASE KAPITULLIMIT FASHIST AI MBAJTI DHE STREHOI  USHARE E GJENERALE ITALIANE  E GREKE TE MBETUR RRUGEVE KETYRE MALEVE!  79 – vjet më parë,në të gjithë jugun [...]
NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

  NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ Më 23 shkurt të këtij viti, u nda nga jeta artisti i mirënjohur vlonjat, Flamur Haxhiaj. U nda nga kjo jetë një këngëtar profesionist, një shok e mik i rrallë, duke lënë [...]
Poezi nga Ajete Pavata

Poezi nga Ajete Pavata

Poezi nga Ajete Pavata JU Shkëmbit shpirt i dhuruat Që historinë në gji të ruan Trimërisht luftuat, burrërisht qendruat Jo, nga vdekja nuk u frikësuat. Gjaku juaj Kapitull i historisë Ju, pishtarë të LIRISË ! J E T A Ne [...]
Të ushqehesh është një nevojë, por të ushqehesh në mënyrë inteligjente është art

Të ushqehesh është një nevojë, por të ushqehesh në mënyrë inteligjente është art

Nikollaq NERANXI 15 Prill 2019   Kompania Neranxi po bën tashmë 28 vite në treg, ajo ka fiks moshën e ekonomisë së decentralizuar të tregut në Shqipëri dhe me kaq eksperiencë sa kemi, synojmë gjithmonë për shumë lart, duke [...]
Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti

Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti

Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti   Dr. Albert Gjoka Studiues dhe analistë të shumtë po përpiqen që t’i analizojnë fenomenet që janë shfaqur gjatë dekadës së fundit, si populizmi, neonazizmi, [...]

Deputetja socialiste si bankomat/”Zhvat” universitetet dhe nxjerr gënjeshtrat e Ramës

CNA Aktualitet Deputetja socialiste si bankomat/”Zhvat” universitetet dhe nxjerr gënjeshtrat e Ramës Nga E.S. Shqipëria është vend i pasur. Sigurisht që po, por kjo vlen vetëm për politikanët që kërcasin dhëmbët sa [...]
Poezi nga Albert Hitollari

Poezi nga Albert Hitollari

Poezi nga Albert Hitollari ” KA DHE ME KEQ ” ——————————– Vetull ngritura me priti ftohte Inatin shfryu se mbajti dot , Nje grosh me tha , s’ke ne radake As [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Mbrëmë ra shi Mbrëmë ra shi dhe muzat në shtegtim, mbars me të trishtësinë ndër hole nate, monstruozitetin e kohës që derdhet rrëke, mbi një shpirt të vrarë ethshëm ndër mote. Mbrëmë ra shi ranë [...]
Poezi nga Sahit Shala

Poezi nga Sahit Shala

Poezi nga Sahit Shala O JU TË GJALLË… Shqiptarë, o farë e fis pellazgë e dardanë, me shekuj s’u trembëm kurrë Me heshta, shpatë e jatagan, i lamë me gjak shkrepa dhe gurë Me pallë që shkrepëtinte xixa stralli, luftuam [...]