Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati DIELLI E HËNA Pse të flisnim kur me heshtje kuptohem të ruhemi nga hijet e zeza ku përreth diellit e hënës rrotullohen Edhe shikimi i magjepsur që ke sot e dikur mbi qepallat e syve tu ndërtuam urë Në ëndrrën [...]
*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS Nga Pëllumb Gorica Sulova e shtrirë gjeografikisht midis Elbasanit dhe Beratit, është një krahinë me veçori të shumta etnografike. Pjesë të kulturës së pasur materiale [...]
NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ

  NEKROLOGJI E MUNGUAR PËR KËNGËTARIN FLAMUR HAXHIAJ Më 23 shkurt të këtij viti, u nda nga jeta artisti i mirënjohur vlonjat, Flamur Haxhiaj. U nda nga kjo jetë një këngëtar profesionist, një shok e mik i rrallë, duke lënë [...]
Poezi nga Mimoza Eliona Osmani

Poezi nga Mimoza Eliona Osmani

Poezi nga Mimoza Eliona Osmani Sot babi im mbush dy vjet e pesë muaj . E mbas tre ditë motra dy vjet e pesë muaj. O zot sa më mungojnë! Ish Nëntor një “shok” të themi trokiti në derë, Erdhi të bisedonte me babain [...]
Nga Xhovani SHYTI/ Vettingu zbulon të afërmit “zemërgjerë” të gjyqtarëve dhe prokurorëve

Nga Xhovani SHYTI/ Vettingu zbulon të afërmit “zemërgjerë” të gjyqtarëve dhe prokurorëve

Nga Xhovani SHYTI/ Vettingu zbulon të afërmit “zemërgjerë” të gjyqtarëve dhe prokurorëve D.P Ndërkohë që statistikat tregojnë se më shumë se 30 % e konflikteve gjyqësore, midis pjesëtarëve të farefisnive, ka [...]
Nji vogëlushe ka dek mbram – Nga Kris Ditmiri

Nji vogëlushe ka dek mbram – Nga Kris Ditmiri

Nji vogëlushe ka dek mbram Nga Kris Ditmiri   Nji vogëlushe ka dek mbram. Vogëlushe, s’pakun sepse ka majt mbi supat shumë vite t’saj ma bukur sa çdokush menon. Dranofille, shumë ma e dashtun se e admirume. E përunjun, shumë [...]
Poezi nga Rovena Toska Koci

Poezi nga Rovena Toska Koci

Poezi nga Rovena Toska Koci Sikur ta dish Sikur ta dish , sa ta ndiej mungesen ,ah sikur ta dish Me shpejtesin e eres, do prishje heshtjen nje puthje e fildisht Sikur ta dish , sa te enderova Aq shum sa deti krijoje dallge E shpirtin [...]
Poezi nga Virgjil Kule

Poezi nga Virgjil Kule

Poezi nga Virgjil Kule PRANVERE Hena po ngjitet larte e me larte Yjet po shndrisin ne qiellin pa re Kashta e Kumtrit duket shume qarte Planeti im, s’te shoh, ku je?   HEU SHQIPTAR! Heu, shqiptar, i shejt’ ky plisi, T’ka [...]
Poezi nga Zoica Gjolla Popi

Poezi nga Zoica Gjolla Popi

Poezi nga Zoica Gjolla Popi Te rriturit femije….. Ne vallezim ylberesh vrapojme… si dy femije te rritur….. a thua …… rrezohemi perdore…. me koken lart…. ne pika shiu qe pikojne me lotet.?? Mbahemi [...]