Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
KUJTIM PËR NËNËN…..!

KUJTIM PËR NËNËN…..!

Fevri Medolli“ KUJTIM PËR NËNËN…..! 13 vjet kam , që nuk të përqafoj dot , moj NËNË 13 vjet kam , që dorën nuk ta përkëledh , dot mik NËNË ….! Por ti do të rrosh në zemrat tona brez pas brezi , moj …… [...]
Poezi nga Luan Kalana

Poezi nga Luan Kalana

SHTETAS SHQIPTARE-S’JEMI EMIGRANT! – Jemi shqipetare, shtetas te Tokes.. - Kush thote se jeni emigrant?! Ca zyrtare,ca syresh ,ca injorant, kane bere dhe ligjin si skllaveri, ca qe s’dine sa bejne 2+2,kater, qe s’marin pyke nga historia, kur [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj E mykura vjeshtë   Pemës së moteve i është venitur gjelbërimi, mbuluar brymë sfilitëse lojra stinësh lodhur, hija e natës rrugëton dhe vallëzon zhveshur, bashkëjeton me ëndrrat kohërash vërdallisur.   Nga [...]
Viron Noti: Pa radion, duket sikur e gjithë bota do ishte pa zë

Viron Noti: Pa radion, duket sikur e gjithë bota do ishte pa zë

Viron Noti: Pa radion, duket sikur e gjithë bota do ishte pa zë INTERVISTA/ Flet veterani i Radio-Tiranës, Viron Noti:  “Sado hapësirë të marrë televizioni radioja mbetet unike, pasi është më praktike, më e lehtë [...]
Poezi nga Diamanta Zalta

Poezi nga Diamanta Zalta

Poezi nga Diamanta Zalta   MË BEKOJNË Tani , mëngjeset e mia i mbush me fjalët e rralla të nënës se plakur , që më bekojnë në aq pafajësi, me aq mirësi . Përkushtimi im , tani ngjan me atë të një nëne , si për më të [...]
Fluturimet ajrore ndikohen negativisht nga kriza ShBA-Rusi

Fluturimet ajrore ndikohen negativisht nga kriza ShBA-Rusi

Fluturimet ajrore ndikohen negativisht nga kriza ShBA-Rusi   Kriza e marrëdhënieve SHBA-Rusi e nisur me dëbimin e ndërsjellë të diplomatëve, kulmoi në konfliktin për ndërhyrjen në Siri, por nuk mbaroi me kaq. Së fundi [...]

Raport i ri mbi efektet e ndryshimeve klimatike

Komisioni Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, IPCC, përbëhet nga qindra shkencëtarë të shquar nëpër botë për të studjuar efektet e veprimtarisë njerëzore mbi klimën e Tokës dhe ndikimin e ndryshimeve klimatike tek mjedisi [...]
Burgaj, krerëve të policisë: Garantoni rendin dhe sigurinë publike, parandalim kriminalitetit

Burgaj, krerëve të policisë: Garantoni rendin dhe sigurinë publike, parandalim kriminalitetit

  Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj ka kerkuar angazhim më të madh të strukturave te policise për garantimin e rendit dhe të sigurisë publike dhe parandalimin e kriminalitetit. Ai sot zhvilloi një takim [...]

Djali i Myftiut, thirrje shqiptarëve të shkojnë në Siri

Zyrtarët të Kosovës kanë treguar një ndjeshmëri më të madha sa i përket vrasjeve me armë kimike në Siri. Por reagimi nuk ka ngelur në rrethin e ngushtë të politikës.  Haris Tërnava, djali i myftiut të Kosovës Naim Tërnava, [...]