Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Nga Xhenet Sula  –  POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula – POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT   PASE KAPITULLIMIT FASHIST AI MBAJTI DHE STREHOI  USHARE E GJENERALE ITALIANE  E GREKE TE MBETUR RRUGEVE KETYRE MALEVE!  79 – vjet më parë,në të gjithë jugun [...]
Nga Luan Lumeka Kalana –  VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI

Nga Luan Lumeka Kalana – VRASJA E KOMBIT NGA ANTISHQPTARIZMI

Historia paralajmeron Nga Luan Lumeka Kalana VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI -nga vellavrasja e Shqiptarit-,vetevrasje e kombit,-”virus”nga jashte dhe geni i “djalli” nga brenda,mercenare te paguar nga te huajt… -Keshtu [...]
Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Intervista/ Flet avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale   Albert Z. ZHOLI Një vajzë e re që kërkon në mënyrë serioze dhe korrekte të ngjisë shkallët e karrierës. [...]
RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA

RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA

Shkruar e pregatitur nga KUJTIM HAJDARI   RRETH VËLLIMIT “NUK MJAFTON TË KESH VETËM EMËR” TË POETIT ADEM ZAPLLUSHA                     &&&& NJË VËLLIM ME TEMATIKË TË GJËRË DHE AKTUALE   Kam [...]
POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT

POPUJT S’IDENTIFIKOHEN KURRË ME DIKTATURAT

PROF. DR. KLARA KODRA   POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT   Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë [...]
Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj

Poezi nga Mimoza Leskaj   M’ka lan t’heshtun M’ka lan t’heshtun hana sonte Kurrgja s’po du me i diftue Veç rri tue pa S’di, s’po ngopna unë me té, a vallë ajo me mue? Kam met’pa gojë [...]
Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu

Poezi nga Zamira Agalliu Zamira Agalliu Sytë e Gurtë. Sytë e gurtë ma trembën mallin, Plotina ime në diell, edhe në shi, Përcillma heshtjen,e puthma ballin , Pranisë sime të mos jesh tepëri. Mblidhmi stinët në [...]
Poezi nga Eduart Veli  –  SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli – SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli   SA E BUKUR SHQIPËRIA! Sa e bukur Shqipëria,e ka bërë vetë perëndia. Në Zvërnec edhe në Vlorë,e krijoi vetë me dorë! I dha det,si pikë e lotit ,i dha fushë e i dha pyll. Më të mirë askund se gjen,e [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Nën mallë të një emri (Idhullsisë sime)   Kohët përflasin, ikin, s’ndalin udhëtimin, shenjëzojnë në arkivmemorje lënë gjurmë, lënë gjurmë ndër mote të pashlyera kurrë, një portret dashurie [...]