Data : 21 02 2019
KryeTitujt :
Sa halle kanë shiptarët ?!

Sa halle kanë shiptarët ?!

Sa halle kanë shiptarët ?! Një analizë në vend të një urimi Nga Albert Zholi Jami vendi më i lumtur apo vendi më me halle në Europë?! Sa halle kanë shiptarët ? Ose më mirë, sa kilometra vargon shumatorja e halleve tona? [...]
Fier, nafta derdhet në lumë, institucionet nuk reagojnë

Fier, nafta derdhet në lumë, institucionet nuk reagojnë

Kompanitë e naftës të cilat operojnë në zonën e Visokës, prej vitesh i derdhin mbetjet hidrokarbure në një përrua. Për pasojë, shkaktohet ndotja e ajrit, e tokës dhe e ujit. Nga kjo zonë ku kompanitë që nxjerrin naftë dhe shkarkojnë [...]
Bullizmi në shkolla, një shqetësim me përmasa të mëdha

Bullizmi në shkolla, një shqetësim me përmasa të mëdha

          Bullizmi ka qenë dhe mbetet ende një shqetësim me përmasa shumë të mëdha për nxënësit shqiptarë. Sipas një studimi, rezulton se 20 % (1 në 5) e tfëmijëve nëpër shkolla janë përfshirë në [...]
Krimineli i penduar shkruan libër

Krimineli i penduar shkruan libër

Gjykatësi e kishte përshkruar si një njeri që donte me gjithë zemër të niste një jetë të re. I penduar, ai shkroi një libër për botën e krimit në Danimarkë, por e vranë sapo doli nga dera e sallës ku u mbajt ceremonia e përurimit. Deri [...]
“Unaza”, Gjiknuri: S’ka prishje pa dalë VKM-ja për dëmshpërblimet e banorëve

“Unaza”, Gjiknuri: S’ka prishje pa dalë VKM-ja për dëmshpërblimet e banorëve

Prej shumë ditësh projekti i “Unazës së Re” është bërë kryefjalë e politikës dhe e banorëve të zonës së “Astirit”, të cilët kërkojnë të shpronësohen me vlerën e tregut. Në lidhje me këtë çështje ka folur edhe [...]
A do të dorëhiqet Zuckerberg, pas kritikave ndaj Facebook

A do të dorëhiqet Zuckerberg, pas kritikave ndaj Facebook

Pavarësisht një viti tejet të trazuar për platformën sociale të themeluar prej tij, Mark Zuckerberg, njëherazi shef ekzekutiv i Facebookut, deklaroi të martën për CNN-in se nuk e ka në plan të dorëhiqet. “Nuk është ky plani”, [...]
Bulqizë, shkollat dhe kopshtet pa ngrohje

Bulqizë, shkollat dhe kopshtet pa ngrohje

Në zonat e Bulqizës, dimri është i ashpër dhe banorët ngrohen më së shumti me dru. Në disa shkolla dhe kopshte të Fushë Bulqizës, sobat janë aq të vjetra, saqë i kanë nxjerrë jashtë përdorimi, duke bërë kështu që fëmijët [...]
Katër universitetet evropiane që presin për ju, do t’ju paguajnë

Katër universitetet evropiane që presin për ju, do t’ju paguajnë

          Nëse po mendoni për të studiuar vitin që vjen në 2019, por është situate ekonomike ajo që ju pengon, qetësohuni, sepse në Evropë ka disa vende ku mund ju mund të studioni falas disa karriera profesionale, [...]
ARRSH i bën një thirrje banorëve të ‘Astirit’

ARRSH i bën një thirrje banorëve të ‘Astirit’

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka një thirrje për banorët e Astirit të cilët  preken nga ndërtimi i Unazës së Re. ARRSH në një deklaratë për mediat kërkon nga banorët që të paraqiten pranë institucionit me dokumentat përkatëse [...]