Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Vlera e të qenit grua në shekullin e XXI

Vlera e të qenit grua në shekullin e XXI

Vlera e të qenit grua në shekullin e XXI Nga Kozeta Zavalani Këtë mesprilli u zhvillua me sukses nga Albanian Excellence Konferenca Ndërkombëtare “Vlera e të qenit grua në shekullin e XXI”, më 14, 15 dhe 16 prill, në Tiranë [...]
Pomovohen e librat e autores Enkelejda Kondi- Masseboeuf

Pomovohen e librat e autores Enkelejda Kondi- Masseboeuf

Sot në ditën e Pashkëve një promovim i vecantë si moderator dhe redaktor. Merrnin pjesë, Tinka Kurti, Dhimitër Orgocka, Luftar Paja, Paro Ziflaj, Silvana Brace, Ago Nezha, Gëzim Tushi, Kozeta Zavalani, Zana Zyrakja … Në Hotel [...]
Poezi nga Mimoza Gjetaj

Poezi nga Mimoza Gjetaj

Poezi nga Mimoza Gjetaj MOS HARRO ….. Mos harro dashurinë Ajo ka veshur petkun Shumëngjyrësh vetëm për ty… Qielli i stolisur me arcobalen Mban shkëlqimin e syve tu Dhe më flet me zërin tënd… Kujto ëndrrat [...]
Poezi nga Xhemile Adili

Poezi nga Xhemile Adili

Poezi nga Xhemile Adili GËZUAR DITÊN BOTËRORE TË POEZISË KAM MËSUAR… Shumë qartë mësova vegjetacionin E ndjenjave të mia dremitur rrugëve. Diçka pse prore po kërkoja? Ç’doja? Mbase dielli kishte humbur rrezet? Retë kishin [...]
Fjala në promovimin e librit të Dom Shtjefën Kurtit

Fjala në promovimin e librit të Dom Shtjefën Kurtit

Fjala në promovimin e librit të Dom Shtjefën Kurtit Të nderuar pjesëmarrës! Përmes kësaj monografie paraqitet jeta shembullore e Dom Shtjefën Kurtit, luftëtarit për të drejtat kombëtare dhe fetare të shqiptarëve. Ai  ishte misionar [...]
Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti

Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti

Përtej vlerave të një biografie për të Lumin At Shtjefën Kurti   Dr. Albert Gjoka Studiues dhe analistë të shumtë po përpiqen që t’i analizojnë fenomenet që janë shfaqur gjatë dekadës së fundit, si populizmi, neonazizmi, [...]

Deputetja socialiste si bankomat/”Zhvat” universitetet dhe nxjerr gënjeshtrat e Ramës

CNA Aktualitet Deputetja socialiste si bankomat/”Zhvat” universitetet dhe nxjerr gënjeshtrat e Ramës Nga E.S. Shqipëria është vend i pasur. Sigurisht që po, por kjo vlen vetëm për politikanët që kërcasin dhëmbët sa [...]
SOKRATI DHE PLATONI  PËR ROJTARËT E SHTETIT DHESHËMBËLLTYRA E TIJ TEK NE NËDEMOKRACI

SOKRATI DHE PLATONI PËR ROJTARËT E SHTETIT DHESHËMBËLLTYRA E TIJ TEK NE NËDEMOKRACI

SOKRATI DHE PLATONI  PËR ROJTARËT E SHTETIT DHESHËMBËLLTYRA E TIJ TEK NE NËDEMOKRACI Nga : Besnik Imeri Mendjet më të ndritura të lashtësisë i ka shqetësuar problem ishtetit, funksionimi mirë i tij, si dhe janë përpjekur përtë [...]
Poezi nga  Majlinda Zorba

Poezi nga Majlinda Zorba

Poezi nga  Majlinda Zorba Foleze e shtepise Foleze e shtepise me mungon, Aty flene endrrat e mia Bashke me lotet e zhgenjimit, Aty jashte nje shporte xunkthi, besoj akoma lengon… I kujtoj me mall kercitjet e cdo dere, Driten e [...]