Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Nga Xhenet Sula  –  POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula – POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT

Nga Xhenet Sula POPULLI I TEPELENES POPULL FISNIK I TRADITES DHE ZAKONIT   PASE KAPITULLIMIT FASHIST AI MBAJTI DHE STREHOI  USHARE E GJENERALE ITALIANE  E GREKE TE MBETUR RRUGEVE KETYRE MALEVE!  79 – vjet më parë,në të gjithë jugun [...]
Nga Luan Lumeka Kalana –  VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI

Nga Luan Lumeka Kalana – VRASJA E KOMBIT NGA ANTISHQPTARIZMI

Historia paralajmeron Nga Luan Lumeka Kalana VRASJA E KOMBIT NGA  ANTISHQPTARIZMI -nga vellavrasja e Shqiptarit-,vetevrasje e kombit,-”virus”nga jashte dhe geni i “djalli” nga brenda,mercenare te paguar nga te huajt… -Keshtu [...]
Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale

Intervista/ Flet avokatja Albana Jeminaj: Të jesh avokate do të thotë përgjegjësi e madhe dhe ndershmëri profesionale   Albert Z. ZHOLI Një vajzë e re që kërkon në mënyrë serioze dhe korrekte të ngjisë shkallët e karrierës. [...]
POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT

POPUJT S’IDENTIFIKOHEN KURRË ME DIKTATURAT

PROF. DR. KLARA KODRA   POPUJT S’IDENTIFIKOHEN  KURRË ME DIKTATURAT   Më datë 8 prill 2019, në gazetën “X” lexova artikullin e Geri Selenicës “Pse duhet të  kemi mirënjohje  për Italinë fashiste” dhe nuk u zura besë [...]
Poezi nga Eduart Veli  –  SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli – SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli   SA E BUKUR SHQIPËRIA! Sa e bukur Shqipëria,e ka bërë vetë perëndia. Në Zvërnec edhe në Vlorë,e krijoi vetë me dorë! I dha det,si pikë e lotit ,i dha fushë e i dha pyll. Më të mirë askund se gjen,e [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Nën mallë të një emri (Idhullsisë sime)   Kohët përflasin, ikin, s’ndalin udhëtimin, shenjëzojnë në arkivmemorje lënë gjurmë, lënë gjurmë ndër mote të pashlyera kurrë, një portret dashurie [...]
*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS Nga Pëllumb Gorica Sulova e shtrirë gjeografikisht midis Elbasanit dhe Beratit, është një krahinë me veçori të shumta etnografike. Pjesë të kulturës së pasur materiale [...]
MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR

MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR

MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR Pëllumb Gorica Në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të holokaustit Humanizmi, si shembull karakteristik i virtyteve tona shqiptare, na bën të ndjehemi krenarë për këtë vlerë që lëvrin në deje e ndër [...]
JETA NË KUADRAT

JETA NË KUADRAT

JETA NË KUADRAT Nga Pëllumb Gorica Të kesh dëshirë e pasion për të pikturuar do të thotë se atë që ndjen e kthen në art. Kjo vlerë e pamatë krijon një botë eksidenciale krejtësish të veçantë. Në frymëzim nën shtysën [...]