Data : 14 12 2018
KryeTitujt :
Poezi nga Albert Habazaj: Kafenetë e qytetit

Poezi nga Albert Habazaj: Kafenetë e qytetit

  KAFENETË E QYTETIT             Nga Albert HABAZAJ   Të plakura Kafenetë e qytetit, Si gaveta ushtarësh në transhe. Mendimet e përgjakura Të njerëzve të heshtur Ngrihen në ajër me tymnajën [...]
Shtypi, shoqëria dhe PuppetChannel -Politologjia

Shtypi, shoqëria dhe PuppetChannel -Politologjia

Gazetaria si pushtet besimi dhe lidhjeje me shoqërinë Nga Albert Z. ZHOLI Sot në botë kriza ekonomike në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë, dhe luftrat lokale, kanë krijuar më së shumti dhe krizën e besimit ndaj shtetit, vetvetes, organizatave [...]
Mbytet në lumë 44 vjeçari, ambulanca vonohet një orë

Mbytet në lumë 44 vjeçari, ambulanca vonohet një orë

          Rreth orës 08:00 të mëngjesit të sotëm në  qytetin e Skraparit është gjetur një shtetas i mbytur. Trupi i viktimës është gjetur në anën e lumit të Guahak, nga shërbimet e patrullës.   Nga [...]
Malaj: Shqipëria në prag të luftës civile

Malaj: Shqipëria në prag të luftës civile

          Nora Malaj ka reaguar shumë ashpër ndaj qeverisë, ajo e ka akuzuar këtë të fundit se po e çon vendin drejt një lufte civile, me ndarjen e banorëve në veri e jug, në “të ardhur” dhe “autoktonë”. Denoncimin [...]
Zhduket një fëmijë në Gramsh

Zhduket një fëmijë në Gramsh

          Një fëmijë është larguar nga banesa, duke shkaktuar kështu alarm te të afërmit e tij. Zhdukja e fëmijës 11-vjeçar ka ndodhur në  qytetin e Gramshit. Sipas Policisë Vendore, mësohet se, F. K., [...]
Arrestohet doganieri i Kapshticës

Arrestohet doganieri i Kapshticës

Ditën e sotme është arrestuar një doganier për shpërdorim detyre. Doganieri ka lejuar kalimin e mallrave kontrabandë por është vënë në pranga doganieri në pikën e kalimit kufitar në Kapshticë. Në pranga ka rënë L.K. 59 vjeçar. Gjithashtu [...]
Vetëhelmohet me fostoksinë 25-vjeçari në Krujë

Vetëhelmohet me fostoksinë 25-vjeçari në Krujë

Një 25-vjeçar i  ka dhënë fund jetës së tij, duke konsumuar fostoksinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në qytetin e Krujë. Sipas burimeve të Policisë Vendore, mësohet se, është vetëhelmuar me fostoksinë, L. Z., 25 vjeç, i cili [...]
Tërmet i fuqishëm në detin Jon

Tërmet i fuqishëm në detin Jon

Një tërmet i fuqishëm ka shkundur Detin Jon. Tërmeti ka rënë para pak orëve dhe është dëgjuar edhe në Greqi. Sipas CSEM EMSC tërmeti ishte ma magnitutë 4.7 ballë. Tërmeti ishte më epiqendër në detin Jon dhe u dëgjua edhe në [...]
Vrasja në Bllok, asnjë gjurmë nga vendndodhja e Elvana Gjatës

Vrasja në Bllok, asnjë gjurmë nga vendndodhja e Elvana Gjatës

          Ka përfunduar afati 30 ditor gjatë të cilit këngëtarja e njohur Elvana Gjata ishte në kërkim policor. Ajo u shpall në kërkim policor  për ngjarjen në zonën e ish-Bllokut, në 4 tetor të këtij [...]