Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Bektash Çela dhe   KINEMA “VJOSA”

Bektash Çela dhe KINEMA “VJOSA”

Bektash Çela dhe   KINEMA “VJOSA” Nga: Myrdar Jera   BABAI  i Kinema  “Vjosa ” Bektash Çela lindi në Turan të Tepelenës më 10 korrik 1919 në një familje me tradita, me besë përkushtim për atdheun. Në moshën 14 [...]
MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT Nga Pëllumb Gorica Më pëlqen të endem midis rrënojave të lashtësisë, sepse aty fshihet historia, ngjarjet, luftrat, jeta në shekuj… Çdokush ka këndvështrimin e vet, por unë jam i dashuruar [...]
Shkencëtari kinez, foshnje të tjera me gjene të modifikuara po vijnë

Shkencëtari kinez, foshnje të tjera me gjene të modifikuara po vijnë

Shkencëtari kinez që pretendon se ka ndihmuar në sjelljen në jetë të foshnjeve të para me gjene të modifikuara, lajmëron se një shtatëzani e dytë po zhvillohet. Kjo do të thotë se foshnje të tjera me gjene të modifikuara po vijnë. Jiankui [...]
Shpërthimi më i madh pritet në hapësirë me ndikim edhe në Tokë

Shpërthimi më i madh pritet në hapësirë me ndikim edhe në Tokë

Një yll 8,000 vite dritë nga Toka është në prag të një shpërthimi të madh supernova, i cili mund të prodhojë shpërthimin e parë të Rrezatimit të Rrugës së Qumështit, një ngjarje e rrezikshme dhe jashtëzakonisht energjike. Shkencëtarët [...]
Prezantohet pajisja që ajrin e shndërron në ujë të pijshëm

Prezantohet pajisja që ajrin e shndërron në ujë të pijshëm

Imagjinoni sikur të mund të shuanit etjen nga uji që nuk është nga lumi, përroska apo ndonjë liqen, por që vjen drejt nga qielli i kaltër, nga ajri që ju rrethon ju. Mund t’ju tingëllojë si një rrëfim apo film fantashkencë, [...]
Teknologjia bën që tre të paralizuarit të ecin sërish

Teknologjia bën që tre të paralizuarit të ecin sërish

          Tre njerëz të cilët prej vitesh ishin të paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën që të ecin sërish falë një implanti elektronik që shkencëtarët u vendosën brenda shtyllës kurrizore. 29-vjeçari [...]
Birra “Kaon” histori suksesi

Birra “Kaon” histori suksesi

Birra “Kaon” histori suksesi Birra “Kaon” ka qëllimin të krijojë një birrë unike, per ta bërë të dashur për masën, duke ruajtur një angazhim të palëkundur në qëndrueshmërinë e cilësisë, etikën e biznesit, dhe artin [...]
Birra “Kaon” histori suksesi

Birra “Kaon” histori suksesi

Birra “Kaon” histori suksesi Birra “Kaon” ka qëllimin të krijojë një birrë unike, per ta bërë të dashur për masën, duke ruajtur një angazhim të palëkundur në qëndrueshmërinë e cilësisë, etikën e biznesit, dhe [...]
Ja 5 fakte befasuese, që do të ndryshojnë mënyrën se si e shihni botën

Ja 5 fakte befasuese, që do të ndryshojnë mënyrën se si e shihni botën

          Nëse nuk idinit këto mësojini tani: 1-Fjala që është thënë më zërin më të lartë është fjala”Qetësi” : Ky rekord i pazakontë është vendosur nga një mësuese në shkollën Belfast (Irlandën [...]