Data : 19 06 2018
KryeTitujt :
“Jetë magjike” një libër i rrallë i Vjollca Sadikut

“Jetë magjike” një libër i rrallë i Vjollca Sadikut

Çdo fazë e modelit të trajnimit magjik është përmbledhur në shtatë kapitujt e këtij libri. M-omentum Lidhuni me fuqinë tuaj të brendshme, duajeni veten, shkruani jetën tuaj dhe jepini asaj kuptim. Ky kapitull tregon se të gjitha [...]
Shqipëria importon nga Korea e Veriut makineri të rënda, mjete transporti, reaktorë nuklearë, apo plastikë

Shqipëria importon nga Korea e Veriut makineri të rënda, mjete transporti, reaktorë nuklearë, apo plastikë

Pavarësisht distancës, sanksioneve dhe mungesës së marrëdhënieve diplomatike, Shqipëria me Korenë e Veriut, vendin më të izoluar të botës, ka shkëmbime tregtare, paçka se vetëm nga një kah, importet. Të dhënat e Instat tregojnë [...]
“Bisha” e Trump shtang Kim Jong-un

“Bisha” e Trump shtang Kim Jong-un

    Donald Trump ka shfrytëzuar rastin që gjatë takimit historik në samitin e shumëpritur në Singapor me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-Un, që t’ia tregojë limuzinën presidenciale e cila njihet me emrin “Bisha”. Trump [...]
Ekspertët e ekonomisë: Ndërhyrja e  bankës qëndrore për të blerë sasi valute duhej të ishte bërë më parë

Ekspertët e ekonomisë: Ndërhyrja e bankës qëndrore për të blerë sasi valute duhej të ishte bërë më parë

Sipas ekspertëve ndërhyrja e Bankës së Shqipërisë në kursin e këmbimit valutor, ishte një nga politikat e duhura e cila do të ndihmojë rritjen ekonomike të vendit, e veçanrisht sektorin prodhues. Por Selami Xhepa thotë se në pikëpamjen [...]
Kryeministri Rama: Toleranca fetare, brezat e ardhshme duhet të jenë të ndërgjegjshëm për këtë thesar

Kryeministri Rama: Toleranca fetare, brezat e ardhshme duhet të jenë të ndërgjegjshëm për këtë thesar

  Zhvillohen për herë të parë në Tiranë, Konferenca Kundër Ekstremizmit të Dhunshëm, në kuadër të Aqaba Meeting, e cila është pritur nga kryeministri Rama. Në të marrin pjesë krerë të disa qeverive të Ballkanit, përfshi [...]
Austriakët: Lumi Vjosa unik në disa kategori

Austriakët: Lumi Vjosa unik në disa kategori

Lumi i vetëm i “egër” si i mbetur në Europë Vjosa ka tërhequr vëmendjen e studiuesve austriakë. Prej një kohe të gjatë ekologjistët kanë studiuar lumin për të zbuluar se çfarë fsheh Vjosa në thellësi të saj dhe karakteristikat [...]
“Filloi Lufta”,  Rusia lëshon  4 reketa balistike në Detin e Bardhë

“Filloi Lufta”, Rusia lëshon 4 reketa balistike në Detin e Bardhë

Plot, 4 reketa balistike janë lëshuar nga Rusia në Detin e Bardhë, duke qenë rasti i parë që prej Luftës së Ftohtë, që katër raketa lëshohet njëkohësisht. Sipas agjencisë së lajmeve TASS, nëndetësja bërthamore Yuri Dolgoruky [...]
Hysen Qendro: Vijat më të fortifikuara në botë – “Mazhino”; “Manrehejem”; “Zig-Frid”; “Stalin”; “Metaksa”; “Volo-Alpino” dhe  “Kizenberg”

Hysen Qendro: Vijat më të fortifikuara në botë – “Mazhino”; “Manrehejem”; “Zig-Frid”; “Stalin”; “Metaksa”; “Volo-Alpino” dhe “Kizenberg”

INTERVISTA/ Flet Hysen Qendro: Vijat më të fortifikuara në botë - “Mazhino”; “Manrehejem”; “Zig-Frid”; “Stalin”; “Metaksa”; “Volo-Alpino” dhe  “Kizenberg” Fortifikimi i Shqipërisë, realizuar gjatë [...]
Flet Hysen Qendro: Ambasadori amerikan Rajerson u habit me fortifikimin tonë

Flet Hysen Qendro: Ambasadori amerikan Rajerson u habit me fortifikimin tonë

Flet Hysen Qendro: Ambasadori amerikan Rajerson u habit me fortifikimin tonë INTERVISTA/ Flet Hysen Qendro, ish-sekretar i Mehmet Shehut: “Enver Hoxha “BunkArt” e ka vizituar vetëm një herë, kurse Mehmet Shehu vetëm [...]