Data : 21 02 2019
KryeTitujt :
Kujdes! Ky ushqim shkakton kancer

Kujdes! Ky ushqim shkakton kancer

Gjatë viteve të fundit është rritur  numri i personave të cilët janë prekur nga kanceri. Organizata Botërore e shëndetësisë është ajo që ka vënë më herët alarmin për këtë sëmundje vdekjeprurëse. Një prej shkaktarëve [...]
Mënyrat se si të mbani lëkurën e butë dhe me shkëlqim gjatë dimrit

Mënyrat se si të mbani lëkurën e butë dhe me shkëlqim gjatë dimrit

oti gjatë stinës së dimrit nuk është shumë i përshtatshëm për lëkurën. Të ftohtit dhe nivelet e ulëta të lagështisë rezultojnë në ajër të thatë, i cili më pas vjedh lagështin e lëkurës gjatë gjithë ditën. Pa kujdes [...]
Nuk ka më qepje: doktorët mbyllin plagën me lazer

Nuk ka më qepje: doktorët mbyllin plagën me lazer

Nuk ka më qepje: disa studiuesit po zhvillojnë një material që mbyll plagët pas ekspozimit me lazer. Disa studiues në Universitetin e Arizonës kanë zhvilluar një nano-material prej mëndafshi dhe ari që mund të mbyllë plagët. Për [...]
Mjekësia kineze, ja si kurohen migrena dhe dhimbjet e kokës

Mjekësia kineze, ja si kurohen migrena dhe dhimbjet e kokës

Mjekësia kineze përmban disa nga formulat më të mrekullueshme bimore për të trajtuar migrenën dhe dhimbjen e kokës në përgjithësi. Këto formula janë testuar nga banorët gjatë mijëra viteve dhe sot janë provuar si tepër efikase. [...]
‘Dita Botërore e Diabetit’, ja 5 këshilla të vlefshme për ushqyerje të shëndetshme

‘Dita Botërore e Diabetit’, ja 5 këshilla të vlefshme për ushqyerje të shëndetshme

14 nëntori njihet në mbarë botën si ‘Dita Botërore e Diabetit’, kur të gjithë duhet të tregojnë më shumë kujdes dhe vëmendje ndaj kësaj sëmundje të rëndë. Të parët duhet të jenë prindërit ata që duhet të kujdesen [...]
Nëse keni këto puçrra, urgjent tek mjeku

Nëse keni këto puçrra, urgjent tek mjeku

          Puçrrat janë  pjesë e zakonshme e lëkurës së njeriut. Ato janë të zakonshme dhe shpeshherë nuk kontrollohen tek mjeku. Sipas një studimitë bërë kohëve të fundit, ekspertët ngrenë alarmin [...]
Mos e kontrollonin telefonin para gjumit, mund t’iu verbojë

Mos e kontrollonin telefonin para gjumit, mund t’iu verbojë

Për shumë njerëz është kthyer në zakon kontrolli i telefonit, sidomos në mbrëmje, pa e ditur se me këtë veprim  po shkatërrojnë sytë e tyre. Kontrolli i telefonit para gjumit, mund të shërbejë si shkak për të humbur shikimin, [...]
Ja sa shpesh duhet ta ndërroni sfungjerin e enëve

Ja sa shpesh duhet ta ndërroni sfungjerin e enëve

Është e çuditëshme por e vërtetë, sfungjerët e enëve përmbajnë më shumë baktere se edhe ndenjësja e tualetit. Sipas mikrobiologëve, sendet që përdorni për të pastruar enët e kuzhinës janë ndër objektet më të ndotura në [...]
Pesticidet shkaktojnë kancer, rreth 450 raste në vit në Shqipëri

Pesticidet shkaktojnë kancer, rreth 450 raste në vit në Shqipëri

  Pesticidet që u hidhen produkteve të ndryshme bujqësore por dhe kimikatet që janë në përbërje të objekteve të ndryshme janë shkak i rritjes së numrit të personave që preken nga kanceri në Shqipëri.  Në Kongresin e 13 [...]