Data : 21 02 2019
KryeTitujt :
HIV/AIDS, 1200 të infektuar

HIV/AIDS, 1200 të infektuar

Ndonëse Shqipëria mbetet një vend me prevelancë të vogël, shqetësues është fakti i diagnostikimit në kohë të personave të prekur nga virusi vdekjeprurës. Vetëm gjatë vitit2018 janë diagnostikuar 92 raste të reja, ndërmjet [...]
Ja si mund të kuroni dhembjen e stomakut në shtëpi

Ja si mund të kuroni dhembjen e stomakut në shtëpi

Shumë personave i ndodh të hasen me dhembje të shpeshta stomaku gjatë gjithë kohës, por jo të gjithë e kanë mundësinë të shkojnë në mënyrë të menjëhershme tek mjeku. RevistaWho.Com ju vjen në ndihmë me disa mënyra se si [...]
Kirurgji me sukses për vajzën me skoliozë e neurofibromë gjigante

Kirurgji me sukses për vajzën me skoliozë e neurofibromë gjigante

  Ka përfunduar me sukses rasti i 14-vjeçares D. B e cila vuante nga skolioza neuromuskulore dhe një neurofibromë gjigante. Falë eksepriencës dhe profesionalizmit të Prof. Dr. Kamil Cagri Kose (Klinika Ortoshpine – Orthospine [...]
Fëmijët të rrezikuar nga smartfonat e tabletat

Fëmijët të rrezikuar nga smartfonat e tabletat

Dikur fëmijët mezi prisnin të vinte ora e lojës, për të dalë jashtë shtëpisë me shokët ku i priste kryesisht loja me top.  Fëmijët ishin shumë kreativ për të shpikur lojëra argëtuese edhe me mjete rrethanore ndërsa harroheshin [...]
Manastirliu: Me buxhetin e vitit 2019 investohet në 100 qendra shëndetësore

Manastirliu: Me buxhetin e vitit 2019 investohet në 100 qendra shëndetësore

          “Me investimet për rehabilitimin e 100 qendrave shëndetësore me buxhetin e vitit 2019 do të përfitojnë drejtpërdrejt 580 mijë qytetarë”. Kështu ka deklaruar Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes [...]
Si transmetohet hepatiti B?

Si transmetohet hepatiti B?

Hepatiti B përhapet nëpërmjet kontaktit direkt me gjakun e një personi të infektuar, lëngut seminal (spermës), dhe lëngjeve të tjera të trupit. Disa rrugë nga ku mund të merret hepatiti B janë: – Marrëdhëniet seksuale me një [...]
Hiqni kilogramët e tepërta për pak kohë

Hiqni kilogramët e tepërta për pak kohë

Të kesh një bark të rrafshtë dhe forma trupore ideale këkron padyshim shumë kohë në palestër, një regjim ushqimor shumë të rreptë dhe mbi të gjitha shumë përkushtim. Por, ndodh jo rrallë herë që edhe pse kaloni shumë orë [...]
Rreziku i madh që vjen nga migrena

Rreziku i madh që vjen nga migrena

Migrena është një sëmundje koke  e rrezikshme, ajo mund të rrisë rrezikun për të patur rrahje të çrregullta të zemrës. Njerëzit që vuajnë nga migrena me simptoma vizuale, duke përfshirë drita të lehta, vizion të paqartë [...]
Ja çfarë tregojnë flokët për shëndetin tuaj

Ja çfarë tregojnë flokët për shëndetin tuaj

  Ne zakonisht mendojmë se gjendja e flokëve tona varet nga mënyra se si ne kujdesemi për të dhe mbi faktorët e jashtëm. Por, duket ato, së bashku me simptoma të tjera, bëhen një tregues për të na thënë se diçka është [...]