Data : 23 07 2018
KryeTitujt :
Tendencat e huaja gjithnjë kanë bërë vend në territorin shqiptar

Tendencat e huaja gjithnjë kanë bërë vend në territorin shqiptar

“Tradhëtia” ndaj gjuhës shqipe Nga Albert Zholi Tranzicioni i tejzgjatur shqiptar ka ndikuar jo vetëm në politikë, ekonomi, karakter, por edhe në huazimet gjuhësore. Albert Zholi Tendencat e huaja gjithnjë kanë bërë [...]
Drama e panjohur e VIP-ave që u rritën në jetimore, nga Kadri Roshi tek Ema Qazimi

Drama e panjohur e VIP-ave që u rritën në jetimore, nga Kadri Roshi tek Ema Qazimi

  Drama e panjohur e VIP-ave që u rritën në jetimore, nga Kadri Roshi tek Ema Qazimi Foto të rralla e histori njerëzore të panjohura më parë brenda strehave vorfnore në Shqipëri janë publikuar sëfundmi. E mes [...]
Situata ekonomike në Shqipëri në vitet 1989-1991 – Nga: Albert Z. ZHOLI

Situata ekonomike në Shqipëri në vitet 1989-1991 – Nga: Albert Z. ZHOLI

Situata ekonomike në Shqipëri në vitet 1989-1991 Nga Albert Z. ZHOLI   Situata ekonomnike në Shqipëri, jo vetëm gjatë vitit 1991, por edhe pas zgjedhjeve  të parakohëshme, të 22 marsit 1992, të cilat sic dihet u fituan thellësisht [...]
Si është realiteti i medias shqiptare? –  Nga Albert Z. ZHOLI

Si është realiteti i medias shqiptare? – Nga Albert Z. ZHOLI

Realiteti Si është realiteti i medias shqiptare? Nga Albert Z. ZHOLI Një zallamahi e vërtetë e operatorëve të lajmit. Gazetarë që kalojnë nga një televizion tek tjetri, nga një gazetë tek tjetra, nga një bindje politike tek tjetra. [...]
Trump:  Koreja e Veriut mbetet një kërcënim i jashtëzakonshëm ndaj SHBA

Trump: Koreja e Veriut mbetet një kërcënim i jashtëzakonshëm ndaj SHBA

Donald Trump, Presidenti amerikan, deklaroi se Koreja e Veriut ende është një kërcënim i jashtëzakonshëm ndaj vendit të tij. Me anë të një dekreti presidencial, Trump ka mbajtur në fuqi sanksionet ekonomike ndaj Koresë së Veriut, [...]
Holanda “JO” hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Holanda “JO” hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Sot, tre parti të koalicionit qeverisës në Holandë votuan një rezolutë që i kërkonte Qeverisë të mos pranonte as hapjen e negociatave mes BE-së dhe Shqipërisë, as ato me Maqedoninë. Vendimi nuk duket surprizues nëse shihen marrëdhëniet [...]
E pabesueshme, BE, 10 mijë roja në patrullimin e kufijve të saj tokësorë dhe detarë

E pabesueshme, BE, 10 mijë roja në patrullimin e kufijve të saj tokësorë dhe detarë

BE do të vendos një trupë prej 10 mijë rojash në patrullimin e kufijve të saj tokësorë dhe detarë sipas planeve që do të bëjnë që blloku të trefishojë deri në 5 miliardë euro në vit shpenzimet e tij për vënien në shënjestër [...]
Vetingu, Bashkim Dedja kryetari i Gjykates Kushtetuese rezulton pa probleme

Vetingu, Bashkim Dedja kryetari i Gjykates Kushtetuese rezulton pa probleme

Rradha per tiu nënshtruar vettingut i erdhi edhe kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Dedja. Vetë ai nuk u paraqit para trupës gjykuese Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, duke ia besuar mbrojtjen avokatit Maks Haxhia. Nga gjetjet [...]
Putin nuk ndalet, nënshkruan një ligj me të cilin vendosen kundërsanksione ndaj SHBA-së

Putin nuk ndalet, nënshkruan një ligj me të cilin vendosen kundërsanksione ndaj SHBA-së

  Vladimir Putin, Presidenti i Rusisë,  sot nënshkroi një ligj me të cilin vendosen kundërsanksione kundër SHBA-së dhe aleatëve të saj. Ky dokument u miratua nga Duma shtetërore më 22 maj dhe Këshilli i Federatës më 30 maj, [...]