Data : 21 02 2019
KryeTitujt :
MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT Nga Pëllumb Gorica Më pëlqen të endem midis rrënojave të lashtësisë, sepse aty fshihet historia, ngjarjet, luftrat, jeta në shekuj… Çdokush ka këndvështrimin e vet, por unë jam i dashuruar [...]
Shtetet me më shumë festa zyrtare, ku renditet Shqipëria

Shtetet me më shumë festa zyrtare, ku renditet Shqipëria

Mendoni se administrata publike në Shqipëri (sepse privati nuk lëshon pe kollaj) ka shumë ditë pushimi?! Epo, keni të drejtë nëse e krahasoni me vendet e botës si Sri Lanka, Kolumbia e Filipinet, por nëse bëhet fjalë për Europën, [...]
29-vjeçaria, kërkon të organizojë orgji me 1000 persona

29-vjeçaria, kërkon të organizojë orgji me 1000 persona

Pearl Derriere, 29 vjeç, nga SHBA, kërkon të organizojë orgjinë më të madhe në botë. Ajo synon që në këtë orgji të marrin pjesë 1000 persona.       Derriere, e cila deri në moshën 21-vjeçare kishte shkuar me [...]
Historia tejet prekëse, që ka kjo fotografi

Historia tejet prekëse, që ka kjo fotografi

Fotografi spanjoll Samuel Aranda fitoi çmimin “World Press Photo of the Year” të vitit 2011 për fotografinë e një gruaje të mbuluar që mbante në krahët djalin e saj, pas një demonstrate në Jemen. Fotografia e Arandës, e marrë [...]
Viti më i errët i njerëzimit

Viti më i errët i njerëzimit

Viti 536 konsiderohet si më i keqi në historinë e njerëzimit. Kështu, nuk është 1348 me shpërthimin e murtajës dhe as 1928 me epideminë e gripit spanjoll që vrau rreth 100 milionë njerëz në botë. Sipas studiuesve dhe analizave [...]
Hoteli i ri në formë kitare

Hoteli i ri në formë kitare

Një hotel i ri në formë kitare dhe i lartë 138 metra me rreth 600 dhoma po ndërtohet në Florida. Hoteli është pjesa kryesore e kompleksit prej 1.5 miliardë dollarësh që po ndërtohet në Hollywood Hard Rock, një projekt që do të [...]
Orët, monumentet më të bukura në botë

Orët, monumentet më të bukura në botë

Para se të shpërndaheshin orët e xhepave dhe ato të dorës në fillim janë ndërtuar orët e mëdha në qendrat e qyteteve. Këto orë në ditët e sotme janë kthyer në monumente historike të cilat shquhen për bukuri të madhe arkitekturore. Ja [...]
Blen dollapin e vjetër në Internet, gjen brenda plot 97 mijë euro

Blen dollapin e vjetër në Internet, gjen brenda plot 97 mijë euro

Një person është surprizuar, pasi ka gjetur 97 mijë euro brenda një dollapi të dorës së dytë, të cilin e kishte blerë në internet. Ngjarja ka ndodhur në Rumani. Sikurse ka bërë të ditur Associated Press, e cila citon gruan e [...]
Shkencëtarët marrin sinjale nga një yll i afërt

Shkencëtarët marrin sinjale nga një yll i afërt

            Astronomët të cilët janë në gjueti për botën e banueshme përtej sistemit tonë diellor, thonë se kanë marrë disa “sinjale të çuditshme” që vijnë nga një yll i afërt, vetëm 11 vite [...]