Data : 19 06 2018
KryeTitujt :
Universiteti i Elbasanit, promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri

Universiteti i Elbasanit, promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri

Universiteti i Elbasanit kthehet në promotor ndryshimesh për Arsimin e Lartë në Shqipëri. Nën kujdesin e Rektorit të Universitetit të Elbasanit “Aleksandër Xhuvani”, profesor dr. Skender Topi, në bashkëpunim me Universitetin [...]
Ervin Çuli: Mirush Kabashi ka gënjyer për censurën në shfaqje

Ervin Çuli: Mirush Kabashi ka gënjyer për censurën në shfaqje

Drejtori i Teatrit Kombëtar Ervin Çuli, drejtori i Teatrit Kombëtar ka sqaruar reagimin e tij ndaj artistit të njohur Mirush Kabashi, pas qëndrimit që ky i fundit shprehu në emisionin “Studio e hapur” në “News24”. Pas deklaratave [...]
“Jetë magjike” një libër i rrallë i Vjollca Sadikut

“Jetë magjike” një libër i rrallë i Vjollca Sadikut

Çdo fazë e modelit të trajnimit magjik është përmbledhur në shtatë kapitujt e këtij libri. M-omentum Lidhuni me fuqinë tuaj të brendshme, duajeni veten, shkruani jetën tuaj dhe jepini asaj kuptim. Ky kapitull tregon se të gjitha [...]
Hatixhe Lushi: Kënga vjen tek zëri, harmonia mes tyre krijon mrekullinë

Hatixhe Lushi: Kënga vjen tek zëri, harmonia mes tyre krijon mrekullinë

Hatixhe Lushi: Kënga vjen tek zëri, harmonia mes tyre krijon mrekullinë INTERVISTA/ Flet këngëtarja e Ansamblit Popullor, Hatixhe Lushi:  “Shkumbini, ky si lumë i veçantë dhe unik i Shqipërisë. Gjithmonë jam frymëzuar [...]
Si realizova monografinë Lumnie Hoti Çota, sozia e Klaudia Kradinales

Si realizova monografinë Lumnie Hoti Çota, sozia e Klaudia Kradinales

Zenepe Luka   Kishte mësuar rreth personit tim, kish saktësuar emrin dhe mbiemrin e mbi të gjitha, ishte bindur për ngjashmërinë fizike, se isha pikërisht ajo, që kërkonte. Pas kësaj, kërkon të bëhet mike në fb dhe duke më [...]
Aziz Nesin, si u detyrua Dritëroi ta gënjente shkrimtarin e madh turk kur erdhi në Shqipëri

Aziz Nesin, si u detyrua Dritëroi ta gënjente shkrimtarin e madh turk kur erdhi në Shqipëri

Aziz Nesin, si u detyrua Dritëroi ta gënjente shkrimtarin e madh turk kur erdhi në Shqipëri HISTORI/ Jeta e rrallë e njeriut të njohur të letrave turke! Ai që, përveç gëzimit të të shkruarit, për shkak të bindjeve [...]
Albana Vokshi: Rama, aferë korruptive  për shembjen e Teatrit Kombëtar

Albana Vokshi: Rama, aferë korruptive për shembjen e Teatrit Kombëtar

Albana Vokshi, deputetja e PD-së,përmes një dalje për mediat denoncoi atë që e cilëson aferrë korruptive të qeverisë Edi Ramës për shembjen e teatrit Kombëtar. Sipas saj qëllimi i vetëm është të realizohet një projekt i klientit [...]
Edi Rama: Lidhja e  Prizrenit me mesazh të thjeshtë, por domethënës

Edi Rama: Lidhja e Prizrenit me mesazh të thjeshtë, por domethënës

  Edi Rama, kreu i ekzekutivit shqiptar reagoi sot në lidhje me kremtimin e 140 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit. Rama shkruan se mesazhi i saj kumbon qartë edhe sot asnjëherë virtyti dhe aq më pak fati e kanë braktisur një Shqipëri [...]
MANJOLA -tregim- Nga: Albert Z. ZHOLI

MANJOLA -tregim- Nga: Albert Z. ZHOLI

MANJOLA -tregim- Albert Z. ZHOLI Institutin e lartë Petagogjik Manjola e ndërpreu në vitin e tretë. Jeta në konvikt ishte bërë e mërzitëshme dhe e pasigurtë .Cdo mbrëmje kishte grindje tek sheshi para konviktit. Djemtë e qytetit [...]