Data : 15 10 2018
KryeTitujt :
Momente nga vendosja e Statujës së Nënë Terezës në Trevizo, Itali

Momente nga vendosja e Statujës së Nënë Terezës në Trevizo, Itali

  Momente nga vendosja e Statujës së Nënë Terezës në Trevizo, Itali Vitore Stefa Leka Fotografi kujtimesh te nje dite te paharruar e vendosjes se statujes te se shejntes Nen Tereza ne “Quinto di Treviso ” .   Emocionante [...]
VENDI KUR S’TË MBAN-Nga Xhevdet Ukalli

VENDI KUR S’TË MBAN-Nga Xhevdet Ukalli

Nga Xhevdet Ukalli         Vjeshtë Gjethet puthin tokën Shuajnë për të mallin e ndezur n’pranverë   VENDI KUR S’TË MBAN (variant) Thoshin pleqtë, pleqtë e urtë, qëmoti, Kështu është, kur s’të [...]
Përfundon me sukses të jashtëzakonshëm Festivali i 8-të “Bylispolifonia”

Përfundon me sukses të jashtëzakonshëm Festivali i 8-të “Bylispolifonia”

Përfundon me sukses të jashtëzakonshëm Festivali i 8-të “Bylispolifonia” Albert Z. ZHOLI Një Festival plot gjurmë dhe histori. Një Festival unik në llojin e vetë ku morën pjesë 28 grupe Polifonike nga Shqipëria, Maqedoinia, [...]
E shenjta Nëna Terezë, legjenda shqiptare e humanizmit botëror

E shenjta Nëna Terezë, legjenda shqiptare e humanizmit botëror

 E shenjta Nëna Terezë, legjenda shqiptare e humanizmit botëror 21 vjet nga vdekja e murgeshës dhe bamirëses me origjinë shqiptare të njohur në mbarë botën dhe 2 vjet nga kanonizimi i saj si shenjtore nga VatikaniMbi dy dekada [...]
Agjensia Japoneze për Bashkëpunim Ndçrkombetar (JICA), mbështet edukimin financiar të fermerëve në vendin tonë

Agjensia Japoneze për Bashkëpunim Ndçrkombetar (JICA), mbështet edukimin financiar të fermerëve në vendin tonë

  Pamje nga takimi Mbajtja e regjistrimeve të thjeshta të karakterit ekonomik dhe financiar, nga familjet e vogla fermere që kryejnë aktivitet ekonomik, ka një vlerë të vecantë, për vetë sipërmarrësit e vegjël të [...]
Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin “Bashkimi” nderi i Festivalit të Polifonisë në Pogon të Janinës

Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin “Bashkimi” nderi i Festivalit të Polifonisë në Pogon të Janinës

Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin “Bashkimi” nderi i Festivalit të Polifonisë në Pogon të Janinës Nga: Albert Z. Zholi   Shoqata “Polifonia Shqiptare” me grupin “Bashkimi” Ditët e para [...]
Provokon Erdogan: Samit për Sirinë me Francën, Gjermaninë dhe Rusinë

Provokon Erdogan: Samit për Sirinë me Francën, Gjermaninë dhe Rusinë

Në fillim të shtatorit, Turqia planifikon të mbajë Samit me Francën, Gjermaninë dhe Rusinë, për të diskutuar lidhur me konfliktin sirian dhe çështje të tjera rajonale, kadekalruar presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan. Erdogan [...]
Hetim amerikan për zjarret në Greqi, mendohen të qëllimshme

Hetim amerikan për zjarret në Greqi, mendohen të qëllimshme

  Në Greqi, turistët e tmerruar dhe vendasit u dogjën të gjallë pasi u ‘kapën’ nga një bllokim trafiku në përpjekje për t’i iku zjarreve vdekjeprurëse, duke bërë kështu që numri i të vdekurve të mbërrijë në 74, [...]
Ambasadorja Diana Hodbari: Nuk ka të dhëna për të vdekur nga emigrantët shqiptarë nëGreqi

Ambasadorja Diana Hodbari: Nuk ka të dhëna për të vdekur nga emigrantët shqiptarë nëGreqi

Ambasadorja shqiptare, në vijim të tragjedisë në Athinë,  e kontaktuar nga media njofton se deri më tani nuk ka pasur humbje jete nga komuniteti shqiptar, e se në spitalin Evangelismos ndodhet një i shtruar shtruar. “Zyrtarisht kemi [...]