Data : 25 04 2019
KryeTitujt :
Poezi nga Eduart Veli  –  SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli – SA E BUKUR SHQIPËRIA!

Poezi nga Eduart Veli   SA E BUKUR SHQIPËRIA! Sa e bukur Shqipëria,e ka bërë vetë perëndia. Në Zvërnec edhe në Vlorë,e krijoi vetë me dorë! I dha det,si pikë e lotit ,i dha fushë e i dha pyll. Më të mirë askund se gjen,e [...]
Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj

Poezi nga Mumin Z. Shutaj Nën mallë të një emri (Idhullsisë sime)   Kohët përflasin, ikin, s’ndalin udhëtimin, shenjëzojnë në arkivmemorje lënë gjurmë, lënë gjurmë ndër mote të pashlyera kurrë, një portret dashurie [...]
Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

Luan Lumeka Kalana – Manhatan, më mahnit!

1-Manhattan, ec i menduar në trotuaret e tua, ngre kokën të kap lartësitë,më kot, kapelja me bie përdhe, në tokë, ku janë Binjaket*, zëmra pikon lot. 2-Manhattan, emër me nam,në botë je mrekulli je ajka e kulturës e qytetërimi, pallatet [...]
Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati

Poezi nga Fazli Ferati DIELLI E HËNA Pse të flisnim kur me heshtje kuptohem të ruhemi nga hijet e zeza ku përreth diellit e hënës rrotullohen Edhe shikimi i magjepsur që ke sot e dikur mbi qepallat e syve tu ndërtuam urë Në ëndrrën [...]
Poezi nga Maliq Torra

Poezi nga Maliq Torra

Poezi nga Maliq Torra A ĒSHTË MĒKAT ? Po a ēshtē mēkat dreqi ta hajē , Pse do e dashuron njē tē bukur ? Ndryshe vetē koha do tē shajē , Jeta pa dashuri do qe zhdukur .   NJĒ COPĒ PRIL MOKRE Mokrēs ia shkēputa njē [...]
Poezi nga Vasilika Babo

Poezi nga Vasilika Babo

Poezi nga Vasilika Babo YLLI I NATES Naten enderoj syhapur si nje engjell I dashuruar Ne driten e argjende nje yll po kerkoj. Ku eshte fshehur valle ai qe me do mua? Cilin prej tyre me duhet te takoj? Te lutem vajze ktheji tek une syte e tu [...]
Poezi nga  Sherife Malo Allko

Poezi nga Sherife Malo Allko

Poezi nga  Sherife Malo Allko Shi Prilli Qiejt u derdhën në fusha , toka u lulëzua si një ylber. Trokiti shiu ,trokiti mbi tokë, bari çeli sytë,lule delet u gjallëruan, çeli manushaqja ,zogjtë cicëruan. Trokiti shiu dhe mbi [...]
*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS

*** TRADITË *** VEÇORITË E VESHJEVE POPULLORE TË SULOVËS Nga Pëllumb Gorica Sulova e shtrirë gjeografikisht midis Elbasanit dhe Beratit, është një krahinë me veçori të shumta etnografike. Pjesë të kulturës së pasur materiale [...]
MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR

MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR

MIRËNJOHJE E PËRJETËSUAR Pëllumb Gorica Në përkujtim të Ditës Ndërkombëtare të holokaustit Humanizmi, si shembull karakteristik i virtyteve tona shqiptare, na bën të ndjehemi krenarë për këtë vlerë që lëvrin në deje e ndër [...]