Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Xhemile Aliu

Poezi nga Xhemile Aliu

ATDHE -SHQETSIM SHPIRTI

Kam në zemër nji shqetsim
Dhe nji dhembje qe s‘gjen shërim
Ç‘po ndodhë kështu me ne or vllezèr
Kombin ton jem duke e ç‘bërë

Janë lidhur në kupola të krimit
Ju á ka verbue dy syt e ballit
Pasurija prrallore n‘gjepat tuaj
E atdheun keq e shkallmuat

Si u harrua gjaku i dëshmorëve
Kjo tokë ende gjak po kullon
Lotët e nënave,nuseve e motrave
E jetimëve qe u rritën pa babain

19 vite lirije ju vet i shkallmuat
19 vite lirije ju vet i shkatrruat
Su ka mbet ma as fytyr as nder
Në emer të popullit ju or të ndjer

Në emër të popullit po shkatrromi atdheun
Në emër te popullit po shembëni idealin
Ate ideal të ngritur me nder nder shekuj
O ju të ndjerë pa gjak e pa zemër

Paturpsija s‘paska kund fund as krye
Burrërija juaj e fundosur keq në llum
Në patriotizëm është turp të thirrëni
Kur atdheut prap prangat po ia veni

Me të zghedhurit po të ketij populli
Idealet e kombit rend po i varrosni
Me votën tuaj të ndyrë tej mase
Atdheun tuaj ju vet po groposni

Krim pas krimi jeni duke berë
Atdheune arbërit ju keq po mallkoni
Do të ju vij edhe ju dosido fundi
Nji fund i turpshëm tradhtar të kombit

E atëherë ç‘farë do ju duhët pasurija
E ndertuar mbi epitetin e tradhtarit
Do tu mbetët ne gene trashegimi
Nip pas nipi e djal pas djali

Ajo pasuri atdheut shtrenjët i kushtoj
Denigroj proceset të shtetndèrtimit
Të kapur në vepra inkriminuese
Dhuruat edhe tokën e atdheut

O ju të mallkuar çu duhët pushteti
Shtetit i duhën njerëz me ideale kombtare
Jo jo atyre qe votën morën përmes dhunës
Dhe përmes dhunës ndërtimi i shtetit denigroj

Sa vështirë është tu shofim në krye
Sa dhembje ndjejnë keto zemèr shkretat
Kur shef njerëz te till në udhëheqje
Në krye të shtetit për hesape te veta

Dhe thirrëni në rrahje gjoksesh
Dhe dilni me buzëqeshje para kamerave
Të veshur dhe te pispillosur e të dhjamosur
Idealet e lirisë me dorën tuaj po i varrosni

24-03-2018
Gjermani

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :