Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Katiola Karoli

Asgje nuk ka rëndësi!

Edhe malet tē thermohen .
Dhe detet tē thahen shkretetire.
Sikur planetet te perplasen .
Unë per asgje sdo tē kem mëshirë.

Edhe dielli tē zhduket pergjithnji.
Dhe bota ne errësirë tē mbetet.
Nuk dua tja di unë per tē.
Asgje nga kjo bote te mos mbetet.

Sot nuk dua tja di per asnje gje
As dhe per veten time.
Ajo vajza e brishtë dhe e dashur
Vdiq nga tradhetia e lendimet.

E vrate ju qē me tē aktruat
Qe lotet ja fshinit me duart tuaja.
Ju qe e puthnit e nga pas i futet thiken.
Ju juda moderne, vrisni naten e qani diten.

Asgje ska vlere sot asgje.
Fjale vetem fjale ne ere…
Me dhimbseni o hije te shpirtrave tuaj.
O njerez bosh o njerez pa vlere!

Le ti trese mjegulla e hipokrizise.
Trupat tuaj njeqind fytyrash.
Ti mbuloje reja e turpit..
Shpifjet tuaja ne mijra menyra.

Sot u rrita shume me shume.
Frike aspak une nuk ju kam.
Do te kthehem ne nje luaneshe.
Do te behem me e forte se sa jam.

Ne mundsha te dal fitimtare.
Nuk do mburrem por me thjeshtesi.
Do ndihem krenare per veten.
Te fitoje njehere vlera mbi kete padrejtesi.

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :