Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Ethem Cipi

Poezi nga Ethem Cipi

Prill ne bresher,
u cmend natyra,
kokrrat e tij,
me dy fytyra.

Nuk kisha pare,
kohe pa pare,
kokrrat e bresherit,
dy pa ndare.

Dhe thone pastaj,
c’te ben natyra,
kokrrat e bresherit,
me dy fytyra.

 

II

Dikur mendoja,
se te gjithe zogjt’ qe fluturojne,
hahen,
se te gjitha vajzat ne pranvere,
dashurohen,
edhe sot ashtu mendoj,
ndonese nuk di pse,
zogjte, vajzat dhe pranveren,
kam filluar t’i ngaterroj.

 

III

Ti ishe e eger,
si lulja permbi gur,
as puthja te zbut,
te pata thene dikur.

 

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :

Ler nje Koment

Dergo Koment


− 1 = 4