Data : 22 03 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Bedri Hoxha

Poezi nga Bedri Hoxha
 Një dorë e pisët

Nje dore e piset,
I ndau fatet!!
Isha i pari , u mundova ti largohem ,
me kapi ,
me leshoi shum here,
E gjith llumi u fshi mbi mua ,
Shiu i pranveres nuk me lane,
I dimrit eshte shume i ftohte!
Detin e paskam large!!
Me vjen ndot nga kjo bote e piset!!
A ka ndonje bote te paster o njeres??
Ah sa peshtire ,nga padrejtesia!!!!

 

 

Festat e fundit,
Si koha e vrenjtur !!
I prisja ti festoje ,
Shpirti i ngrire nga rutina e perditshme ,
Mbuluar me debore merzije ,
Si bjeshket e nemura
Dhe lulet me duket te pacelura ,
si buze te mavijosura!!
Urimet e shkruara ne leter te zhubrosura ,
Si fytyre e nevrikosur pa ndjenje!!
Dy dhembe merzie me jan ngulur ,
Nje ne shpirte, e nje ne zemer!!!
Ah fati im tinzar ,ku u shite ne djall!!
Tashme te mesova shtegun mga iken fshehurazi,!!
Heres tjeter do jesh i imi , keshtu njeri tjetrit.
I jemj betuar ,o fati im i shitur ne djall!!!

 

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :

Ler nje Koment

Dergo Koment


+ 5 = 14