Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Albert Hitollari

Poezi nga Albert Hitollari

” KA DHE ME KEQ ”
——————————–
Vetull ngritura me priti ftohte
Inatin shfryu se mbajti dot ,
Nje grosh me tha , s’ke ne radake
As tru vazhdoi ne mendjen tate !
*
Mjerani ti po qelbesh ere
Po si nuk nxure veç nje here ?
Me bredh gjith naten e vjen i pire
E xhevaire nxjerr ne te gllire ?!
*
Si nuk ndryshove , nuk vure mend ?
Thirri arsyes ne trurin tend !
Tundi mehallen , t’merroi dynjane
Une i nxirrosuri , zgjeja dermane !
*
Ne mllef e siper turfullonte
S’kish Perendi qe ta qetesonte ,
Me pas filloi me ulerime
Ne sherr na futi dhe me komshine !
*
S’me la te qete sikur nje dite
Vertet e kthej çdo nate nje çike ,
Po pse ben sherr e marrte Djalli
Pasi une pi , vetem nga halli ?!
*
Nje nate me mbylli ne katua
Mbi kashte do flesh , me tha mua ,
Aty me pleshtat , te zente zgjebja
Sa here te dehesh , te pifte lebra !
*
S’dija çte beja ore lum miku
Me la si qen , krisi dhe iku !
Ne inat siper , mendja m’kerceu
Vetes i thash , te ngrente dheu !
*
Pa zbardhur mire , per t’me permendur
Me hodhi uje , ajo e çmendur ,
Nje kove te tere , grua e marre
Une rrija e shihja , si nje qyqare !
*
Hoqa pantollat edhe kemishe
Me pas te brendeshmet , lakuriqe ,
Si dordolec te rrish me tha
Dil te te shohin burra dhe gra !
*
Ah , une i ziu rash ne halle
S’di ku te shkoja , vija verdalle ,
Kerkova rrobat , mi kishte mbledhur
Jashte ne oborr i pash te hedhur !
*
Po çburre je , kur ke nje grua
Qe te ndjek pas si nje Langua ?!
Me telendisi ajo truthara
Ju shofte emri , i humbte fara !

 

” URBANI I UNAZES ”
——————————————–
Urbani i unazes se qytetit
Ishte i vetmi takim i tyre ,
Uleshin perball njeri – tjetrit
Ti shmangeshin kureshtjes se syve !
*
Ata nuk i shihje te parku matane
Ku çiftet ne stola linin takimet
Vendi i tyre , ish vete ai urbane
Perballe te ulur , shkembenin veshtrimet !
*
Ai me endje , ate e sodiste
Sa as qerpiket , nuk donte ti levizte ,
Ajo nen dhembe diçka mermeriste
Ndersa zemra , veç peshperiste !
*
Ajo veshtrimin ja pati dhuruar
Por ai nuk diti , qe t’ja lexoi ,
Ģjithçka ne sy e kishte shkruar
Atij çdo çast i dukej njesoi !
*
Shpesh thosh me vete , si nuk munda
Diçka as sot , asaj ti shprehja ?
Iku dhe kjo dite , prape e humba
Si nuk i thash ato qe ndjeja ?!
*
Por nje mengjes , me ankth e priti
Vete padurimi e rrembeu ,
Per fat te keq , ajo nuk hipi
As qe ta shihte , koken se ktheu !
*
Pas asaj dite , ata su pane
Ai e priste ne çdo ndalese ,
Ajo nuk hipi ne ate urbane
Ai veshtronte çdo rruge e kthese !
*
Shume kohe kaloi nga ajo vjeshte
Sa muaj e vite , kishin ikur ,
Por shpirti i tij kurre su rresht
Ne ate urban , duke e pritur !

Fotografia e Albert Hitollari

49
Thirri arsyes ne trurin tend !
Tundi mehallen , t’merroi dynjane
Une i nxirrosuri , zgjeja dermane !
*
Ne mllef e siper turfullonte
S’kish Perendi qe ta qetesonte ,
Me pas filloi me ulerime
Ne sherr na futi dhe me komshine !
*
S’me la te qete sikur nje dite
Vertet e kthej çdo nate nje çike ,
Po pse ben sherr e marrte Djalli
Pasi une pi , vetem nga halli ?!
*
Nje nate me mbylli ne katua
Mbi kashte do flesh , me tha mua ,
Aty me pleshtat , te zente zgjebja
Sa here te dehesh , te pifte lebra !
*
S’dija çte beja ore lum miku
Me la si qen , krisi dhe iku !
Ne inat siper , mendja m’kerceu
Vetes i thash , te ngrente dheu !
*
Pa zbardhur mire , per t’me permendur
Me hodhi uje , ajo e çmendur ,
Nje kove te tere , grua e marre
Une rrija e shihja , si nje qyqare !
*
Hoqa pantollat edhe kemishe
Me pas te brendeshmet , lakuriqe ,
Si dordolec te rrish me tha
Dil te te shohin burra dhe gra !
*
Ah , une i ziu rash ne halle
S’di ku te shkoja , vija verdalle ,
Kerkova rrobat , mi kishte mbledhur
Jashte ne oborr i pash te hedhur !
*
Po çburre je , kur ke nje grua
Qe te ndjek pas si nje Langua ?!
Me telendisi ajo truthara
Ju shofte emri , i humbte fara !

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :

Ler nje Koment

Dergo Koment


− 1 = 6