Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Albert Hitollari

” I LODHUR NGA MESHIRA ”
———————————————-

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 

 

 

 

 

U lodha nga meshira , nga lemosha e keqardhjes
Dua te çlirohem nga perçmimi ,
Sa shpejt me shteruan , burimet e gezimit
Qe kurre su pastruan , nga ndotja e turbullimi !
*
I shqetesuar pershkova , kilometrat e udhes
Jeta me ka lodhur , ne kete pafundesi ,
Ne muzgun e perzishem , te erret , te vrazhde
Orvatur , shkretuar , ne peshtjellim e angulli !
*
Nuk e mbaj mend , as kur kam lindur
Por se harroj , kur kam perenduar ,
Jeta nuk ishte , ajo qe une jetova
Por ajo qe mbetet , nje dite per tu treguar !
*
Me vjen vertet keq , per gjithçka qe iku
Por dhe kohen e vjeter , qe nuk kthehet me ,
Ah , sikur t’me jepnin edhe nje jete tjeter
Sepse kjo qe kisha , s’me ofroj asgje !
*
Veç ti kisha njohur , njehere vertetesine
Pak gezim , deshire , nje çast te perjetoja ,
Pak drite ne syte e shpirtit , ti shihja bukurine
Me pas ne rrugen e diellit , i qete te perendoja !

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :