Data : 25 04 2019
KryeTitujt :

Poezi nga Vendim Musaraj

Poezi nga Vendim Musaraj
Flamuri

Shihni flamurin Shqipetar,
Qe strembet dhe nuk bie kur,
E tund Shqiponja me krah ,
Me dy koka s’shuhet kurre

Moj Kosov e dashur ?
Moj Shqiperia ime,
Un flas gjuhen tende ,
Ti flet gjuhen time

Shqipetar dhe Kosovar
Jemi nje dhe te pa ndar
Njeri tjetrit i dham bes
Per keto trualle do te vdes

Kembet kam ne jug
Koken ne veri
Krhet i kam te hapur
Per ty Shqiperi

 II

Nje dashuri qe ta mer zoti

Un e doja me gjith zemer
Dashurin ma mori zoti
Sa shum vite qe kam pritur
E di syri qe derdh lotin

Ke te drejt moj e uruar
Se ke vite qe po pret
Nuk te lete te vetmuar
Dashuria te jep jet

Nuk te ngron ui i ftot
A’s i ftoti nuk te nxen
Ju do gjeni dashurin
Qe ka bes nuk te genjen

Sot te jesh e lumtur
Sa nuk ke qen kurr
Un te jap kurajo
Me shum se nje burr

Mua shpirti te me digjet
Un te tjerve u jap jet
Kur vetmia te gedhendet
Vetem fryma do te’na tret

Un te dua te jap jet
Se e mira ska munguar
Un te dua me gjith zemer
Te te bej te pa lenduar

Vendim Musaraj

Fotografia e Vendim Musaraj

46

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :

Ler nje Koment

Dergo Koment


5 + 7 =