Data : 11 12 2018
KryeTitujt :

MODERN ART – MODERN KAFE – ABSTRAKT.- Nga: Leonardo Voci

MODERN ART – MODERN KAFE – ABSTRAKT

Esse humoristike

leonard 

Mbreme shkova tek zoti Jani, permetar ketu ne Athine. Me priti e gostiti me mish qingji, vere te bardhe e te kuqe, me djathe, e sallate.

Ne fund na serviri kafe –moderne dhe me dhuroi dy bluza te stampuara Modern-Kafe.

Te nesernen i vesha me kenaqsi, njeren paradite dhe tjetren pasdite.  Me pelqeu kolori: njera boje cavre e forte, tjetra jeshile e dalun boje….dhe ne te dy rastet, shkova te pij nga nje kafe. Paradreke me te dashuren time, pasdite me nje rob tjeter, qe me telefonoi krejt rastesisht….

U habita qe ne kafene kishte nje liste te gjate me emra. Pervec kafes greke, kishte  espresso, te shkurter, dopio, te mesme, te gjate, te embel, shqeto, correto me grapa, makiato.

Une  chiamata kamarierin : me sill nje kafe te lutem !.

Ai vazhdoi : kemi edhe franceze, Irish caffe, amerikan caffe, cappuccino, caffe latte,  caffe fredo, fredocino, te nxehte, te ftohte, ne dac ta pish me vend, ne dac ta marresh me vehte….

Oh, mendova,  sa lloje kafesh ka…..

Kafe gezimi, hidherimi, kafe e vogel, kafe e madhe, kafe fejese, martese, kafe njohjeje, kafe ndarjeje, kafe me gruan, kafe me kojshine, me mikun, kafe pune.kafe e ulur, kafe ne kembe, kafe me bisht, kafe ne shtepi, kafe ne bar, ne restorant, ne hotel, ne tren, ne avion.

Kafe me mik, me zarf deri ne 200.000 $, kafe me shefin, me punetorin, me drejtorin, me te dashuren, me aktorin, me Presidentin, kafe braziliane, arabe, kafe elbi, kafe e perzime, kafe me dashuri, kafe me helm, kafe dopio.

Kafe e holle, kafe filter, kafe me shllak, kafe llum, kafe per qetesi, kafe per nerva, kafe per solo, kafe me xhezve, kafe me makine, kafe me shtypje, kafe me tundje, me akull, e nxehte, me qumesht, caffein free…

Kafe e lire, kafe e shtrenjte, kafe e zeze, kafe me shoke, me shoqe, kafe vetem, kafe e  shoqeruar me raki, me konjak, me fernet, me embelsira, kafe tek pulle,, kafe me mendime, kafe me llafe, kafe me bisedime, kafe me gjuajt, kafe me pa, kafe me u pa, kafe me u pajtua, kafe me u nxane, kafe psikologjike.

Si e pin kafen ? si e perzien? per sa minuta e pin? me ke e pin? kur e pin? pse e pin? sa kafe pin ? kush e paguan? por pse se pin kafen ky tjetri ?

Kafe ne dimer, ne pranvere, ne vjeshte, ne dimer, kafe brenda, kafe jashte, kafe ne terrace, kafe ne ballkon, kafe ne tas, kafe ne filxhan, kafe ne gote te gjate, kafe me pa filxhan ( fatin), kafe biznesi, kafe popullore, kafe extravagante, kafe e qete, e zhurshme, kafe kot…..kafe qyl….

Kafe sqarimi, kafe lufte, kafe paqeje, Kafenio..Kafja e Madhe ne Shkoder.

Kafe me nje rus, me nje amerikan, me nje francez, me nje gjerman, me nje italian, me nje grek, me nje suedez, me nje kinez, me nje indian, me nje arab, me nje eskimez, me japonez, me nje UFO……

me nje vajze, me nje grua, me nje zonjushe, me nje mashtrues, me nje zhigolo, me nje kurve, me nje avokat, me nje doktor, me nje politikan, me nje fshatar, me nje malsor, me nje trim, me nje te marre….kafja e fundit dhe e pare…

Ju befte mire !

 

Leonardo Voci

Pictore Extravagante

Albanian Artist

 

 

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :