Data : 17 01 2019
KryeTitujt :

Dieta javore për të ulur peshë dhe jetë relaksuese

Dieta javore për të ulur peshë dhe jetë relaksuese
MSC ANILA KALLESHI- dietologe klinike 
 Dreka: Oriz integral me shafran, sallatë mikse me fara sipas dëshirës
Darka: Frittate me perimet e stinës,bukë integrale
Midis vakteve: Biskota integrale ose kos
E MËRKURË
Mëngjesi: Tost me bukë integrale dhe djathë ose reçel ,çaj ose qumësht
Dreka: Pasta me pomodorini,parmixhano dhe perime
Darka: Supë perimesh,me bukë integrale të thekur
Midis vakteve: Smoothie me fruta,kos ose fruta të thata
E ENJTE
Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral dhe fruta
Dreka: Pasta me fasule dhe perime
Darka: Peshk koc me patate dhe bizele në furrë
Midis vakteve: Fruta
E PREMTE
Mëngjesi: Lëng portokalli, ose çaj sipas dëshirës, bukë integrale me proshutë ose humus qiqrash
Dreka: “Tortë” e kripur me perime
Darka: Eskallop me kunguj dhe një panine integrale
Midis vakteve: fruta të thata ose të freskëta
E SHTUNË
Mëngjesi: Tost me bukë integrale me rikota ose reçel,çaj ose qumësht
Dreka: Fileto viçi me domate dhe bukë integrale
Darka: Sallatë mikse me perime
Midis vakteve:Fruta
E DIEL
Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral me fruta
Dreka: Oriz integral me perime dhe djathë
Darka: Peshk koc në furrë me patate
Midis vakteve: biskota integrale ose kos
[20:04, 4/11/2018] Ani Kashi: GLIFOSTATI
DËMTIMET NË SHTATËZANI
Ekspozimi i glifostatit gjatë shtatëzanisë mund të rezultojë në lindje të hershme. Studiuesit thonë që glifostati gjendet në mjedis, në kulturat kryesore dhe në ushqimet që njerëzit përfshirë dhe gratë shtatëzëna ,konsumojnë çdo ditë. Atë e kanë gati 90 %e grave shtatëzënë,asnjë kampion i ujit të pijshëm nuk kishte  glifostat por studiuesit gjetën nivele më të larta të glifostatit tek urina në gratë shtatëzëna nga një marrje e shumtë e kafeinës ose që jetojnë në zona rurale. Këtë e bënë duke marrë disa gra shtatëzëna dhe shqyrtuan menyrën e tyre te ushqyerjes,mënyrën e jetesës ,stresin e mundshëm dhe vendin ku jetonin. Në të njëjten kohë gratë dhanë dy mostra të urinës dhe dy mostra të ujit të pijshëm . 93% e tyre që kishin herbicid në urinë gjatë shtatëzanisë  ato që jetonin në zonat rurale kishin  nivele më të larta se ato që jetonin ne zonat urbane. Përveç kësaj gratë që pinin më shumë se 700 ml pije me bazë kafe në ditë kishin përqëndrime më të rëndësishme të glifostatit edhe pse asnjë nga mostrat e ujit të pijshëm nuk përmbante gjurmë të glifostatit. Një gjë nuk mund ta mohojmë që ekspozimi ndaj glifostatit tek femrat shtatëzëna është i vërtetë. Lajmi mirë është se siç pamë asnjë prej mostrave të ujit të pijshëm nuk rezultoji me mbetje të glifostatit dhe që ka gjasa qe ai eliminohet në proçesin e trajtimit të ujit. Lajmi keq është se futja dietike e ushqimeve të modifikuara dhe pijet me kafeinë dyshohet të jenë burimi kryesore i shkakëtimit të glifostatit.
[20:06, 4/11/2018] Ani Kashi: Dreka: Oriz integral me shafran, sallatë mikse me fara sipas dëshirës
Darka: Frittate me perimet e stinës,bukë integrale
Midis vakteve: Biskota integrale ose kos
E MËRKURË
Mëngjesi: Tost me bukë integrale dhe djathë ose reçel ,çaj ose qumësht
Dreka: Pasta me pomodorini,parmixhano dhe perime
Darka: Supë perimesh,me bukë integrale të thekur
Midis vakteve: Smoothie me fruta,kos ose fruta të thata
E ENJTE
Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral dhe fruta
Dreka: Pasta me fasule dhe perime
Darka: Peshk koc me patate dhe bizele në furrë
Midis vakteve: Fruta
E PREMTE
Mëngjesi: Lëng portokalli, ose çaj sipas dëshirës, bukë integrale me proshutë ose humus qiqrash
Dreka: “Tortë” e kripur me perime
Darka: Eskallop me kunguj dhe një panine integrale
Midis vakteve: fruta të thata ose të freskëta
E SHTUNË
Mëngjesi: Tost me bukë integrale me rikota ose reçel,çaj ose qumësht
Dreka: Fileto viçi me domate dhe bukë integrale
Darka: Sallatë mikse me perime
Midis vakteve:Fruta
E DIEL
Mëngjesi: Kos ose qumësht, muesli integral me fruta
Dreka: Oriz integral me perime dhe djathë
Darka: Peshk koc në furrë me patate
Midis vakteve: biskota integrale ose kos

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :