Data : 23 02 2019
KryeTitujt :

Pakistan :Sharif do të formojë qeverinë e re

Sharif-295x340

Navaz Sharif do të formojë qeverinë e re pakistaneze, pas fitores së partisë së tij në zgjedhjet e së shtunës. Rezultatet e pjesshme kanë treguar se Liga Myslimane është duke udhëhequr drejt shumicës në legjislaturën prej 342 vendesh. Sharif pritet të nisë mandatin e tij të tretë si kryeministër, duke shënuar kështu një rikthim politik, pas përmbysjes në grusht-shtetin ushtarak të vitit 1999. Kjo ka qenë hera e parë në historinë e Pakistanit që një qeveri civile përfundon mandatin dhe i dorëzon atë një tjetër qeverie civile.

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :