Data : 23 02 2019
KryeTitujt :

Lista zyrtare e kandidatëve të PS

ps-selia

Pas dy orë diskutimesh, ku nuk munguan debatet, kryesia e Partisë Socialiste miratoi listat e kandidatëve për deputetë, në zgjedhjet e 23 qershorit. 

Mësohet se, gjatë mbledhjes, deputeti Erjon Braçe zhvilloi një debat parimor për mënyrën e përzgjedhjeve të kandidatëve. Sipas tij, procesi duhet t’i nënshtrohej fillimisht një diskutimi me bazën.

Por, në fund të mbledhjes u miratua lista, që më pas iu dërgua Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

Betejën elektorale për Tiranën, për të majtën, do ta drejtojë Pandeli Majko në shkallë qarku, ndërsa Saimir Tahiri, i dyti në listë, do të përqëndrohet në kryeqytet pasuar nga Vasilika Hysi, Ditmir Bushati e Fatmir Xhafaj.


Në Qarkun e Fierit, lista kryesohet nga kryetari aktual i grupit parlamentar, Gramoz Ruçi. Erjon Braçe do të jetë i dyti në këtë qark, duke i dhënë fund hamendësive për një kandidim të mundshëm në Tiranë.

Në qarkun më të madh të veriut të vendit, Shkodër, lista udhëhiqet nga profesoresha Mimoza Hafizi . Ish-kryeministri Bashkim Fino është i pari në listë për qarkun e Korçës, ndërsa e dyta është Arta Dade.

Vlorën e kryeson kryesocilisti Edi Rama, pasuar nga Valentina Leskaj, ndërsa i treti është biznesmeni Koço Kokëdhima.

Pa ndonjë ndryshim nga zgjedhjet e 2009, në krye të betejës elektorale për Durrësin do të jetë Blendi Klosi. I pari në listën e Beratit, siç pritej, është Fidel Ylli.

Qarkun Dibër e kryeson Shkëlqim Cani, ndërsa Lezhën Mimi Kodheli, sikurse edhe Kukësin juristi Vexhi Muçmataj.

Ben Blushi, Damian Gjiknuri dhe Evis Kushi kryesojnë listën e Elbasanit, ndërsa tre të parët e listës së Gjirokastres janë Arben Ahmetaj, Erion Velija dhe Anastas Angjeli.

Lista e kandidateve

LISTA ZYRTARE E KANDIDATËVE TË PS
 
QARKU TIRANË

1. PANDELI MAJKO
2. SAIMIR TAHIRI
3. VASILIKA HYSI
4. DITMIR BUSHATI
5. FATMIR XHAFAJ
6. LINDITA NIKOLLA
7. BESNIK BARAJ
8. XHEMAL QEFALIA
9. SADRI ABAZI
10. PARID CARA
11. SPARTAK BRAHO
12. ARTAN GAÇI
13. PJERIN NDREU
14. RAKIP SULI
15. MILENA HARITO
16. DASHAMIR PEZA
17. ENKELEJDA SHKRELI
18. ERVIN BUSHATI

QARKU DIBËR

1. SHKELQIM CANI
2. ULSI MANJA
3. HASAN CENI
4. ARBEN KESHI
5. ASHIM DOMA
6. EZMERINA HOXHA

QARKU LEZHË 

1. MIMI KODHELI
2. ARMANDO PRENGA
3. ARBEN NDOKA
4. NDREC DEDAJ
5. MEJREME DELISHI
6. EDUART NDOCAJ
7. KASTRIOT PIROLI
8. MIRELA NELI

QARKU SHKODËR

1. MIMOZA HAFIZI
2. TOM DOSHI
3. PAULIN STERKAJ
4. NAMIK KOPLIKU
5. SAIT FISHTA
6. GENTIAN PALAJ
7. NIKOLL DEDA
8. ROZAFA ZMIJANEJ
9. MEGI AJTYRESA
10. DJANA BEJKO
11. ZEF ÇUNI
12. PAL LERA
13. JANKO SHELÇAJ

QARKU KUKËS

1. VEXHI MUÇMATAJ
2. LAVDIM ELEZI
3. RAM HOXHAJ
4. ADEM LALA

QARKU BERAT

1.FIDEL YLLI
2.ERMONELA FELAJ
3.EDUARD SHALSI
4.EDUART BEJKO
5.ARTAN LAME
6.STAVRI CECA
7.ERJON KËRI
8.ANILA AGALLIU
9.ALMA KULE

QARKU FIER

GRAMOZ RUÇI
EGLANTINA GJERMENI
ERION BRACE
ILIRIAN CELIBASHI
ARMANDO SUBASHI
ERVIN KOÇI
FATOS KLOSI
SPARTAK BRAHO
PIRRO LUTAJ

QARKU DURRËS

1. BLENDI KLOSI
2. KLODIANA SPAHIU
3. ILIR BEQAJ
4. NAMIK DOKLE
5. GENTIAN BEJKO
6. ARTUR BUSHI
7. SHKELQIM TROPLINI
8. JURGIS ÇYRBJA
9. SOKOL SULA
10. ARDIAN KOKOMANI
11. GËZIM AGASI
12. TAULAND XHERAJ
13. ERALD HASANAJ
14. ESMERALDA SHKJAU

QARKU KORÇË

1. BASHKIM FINO
2. ARTA DADE
3. OLTA XHAÇKA
4. ILIRIAN PENDAVINJI
5. ILIR XHAKOLLI
6. YLLI ZIÇISHTI
7. ARDIT KONOMI
8. ARTUR PORPOLLOGU
9. ANA VERUSHI
10. ADRIATIK BRAÇE
11. ZAMIRA BEQIRAJ
12. ILIR TORRA
13. NADA NASTO

QARKU ELBASAN
1. BEN BLUSHI
2. DAMIAN GJIKNURI
3. EVIS KUSHI
4. ALFRED PEZA
5. TAULANT BALLA
6. MUSA ULQINI
7. ARBEN KAMAMI
8. ILIR BEJTJA
9. LULJETA ARAPI
10. AGIM LEKA
11. KASTRIOT GURRA
12. MEHDI PEPA
13. ALTIN AGO
14. YMER TOLA
15. ROVENA BEQIRAJ
16. SOKOL SKURA

QARKU VLORË

1. EDI RAMA
2. VALENTINA LESKAJ
3. KOÇO KOKËDHIMA
4. LUIZA XHUVANI
5. FATMIR TOÇI
6. ANDREA MARTO
7. EDMOND LEKA
8. SHUAIP BEQIRI
9. MIRA SHEHU
10. SHEME LULO
11. SOKOL BANA
12. GENCI KOJDHELI
13. NEIME GJIKA
14. NORETA KALCUNI
15. INES STASA

QARKU GJIROKASTËR

1. ARBEN AHMETAJ
2. ERION VELIAJ
3. ANASTAS ANGJELI
4. VLADIMIR KOSTA
5. DASHAMIR KAMBERI

Edi Rama bëri këtë koment, pas mbledhjes së kryesisë:

“Atëherë, brenda emocionalitetit të një momenti si ky, kur duhen bërë zgjedhje dhe duhen përcaktuar emra, unë besoj që kryesia e Partisë Socialiste i hapi rrugën një fitoreje me një skuadër kombëtare të PS-së, që pa asnjë dyshim do të luftojë në çdo qark për të fituar. Ju do të keni në dispozicion emrat, nuk do të lexoj këtu listën e gjatë të emrave, por do të nënvizoj pak gjëra. Së pari, dua të nënvizoj edhe njëherë tjetër, se jam shumë krenar, që kam pasur privilegjin të punoj, të bashkëpunoj, të bashkëjetoj me burra e gra të një grupi parlamentar, që është në fund të mandatit të vet, të cilët edhe pse nuk u përfshinë në listën e skuadrës së 23 qershorit, në përgjithësi kanë treguar jo vetëm mirëkuptim për zgjedhjen e bërë, por edhe një ndjenje të fortë përkatësie ndaj PS me sinqeritet dhe me prova konkrete, duke pranuar madje në disa raste të përfshihen në pjesë jo drejtpërdrejt fituese, për të treguar se janë këtu për ato që thonë, janë këtu për atë që bëjnë përditë, dhe nuk janë këtu sic fatkeqësisht është ndonjë rast, për të thënë tjetër gjë dhe për të bërë gjë tjetër. Për të folur për PS dhe socialistët e vërtetë dhe për të qenë gjithcka, por jo të vërtetë. E dyta, dëshiroj t’i falënderoj dhe t’u shpreh konsideratat më të larta, të sinqerta, të gjithë atyre që nuk ishin në grupin parlamentar, aspironin për t’u bërë pjesë e tij, dhe nuk u përfshinë në këtë skuadër. Jam i bindur që, sic ka në skuadrën tonë kombëtare të Rilindjes, personalitete të spikatura të PS, figura të reja, mosha të ndryshme, me kapacitete të ndryshme për të qenë në këtë betejë, ka edhe të tjerë që janë në forumet tona, janë në mjedisin tonë, por nuk janë përfshirë. Ju shpreh atyre mirënjohjen për gjithcka kanë bërë deri tani dhe jam i bindur se kontributi i tyre nuk do të mungojë dhe, bashkë me ta, ne do të cojmë përpara projektin e fitores”, deklaroi Rama.

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :