Data : 21 02 2019
KryeTitujt :

Kthesë historike, avioni solar tashmë një realitet

download

Avioni solar sot në mëngjes ka mbërritur në Phenix, në shtetin federal të Arizonës pasi fluturoi nga Kalifornia. Kjo ngjarje shënon revolucion të vërtetë në zhvillimin e industrisë ushtarake.

“Solar Impuls” mbërriti rreth orës 12:30 pas mesnatës në aerodromin Sky  Harbor, pasi  fluturoi disa orë dhe kështu përfundoi etapën e parë të rrugëtimit nëpër SHBA, të cilin njëri nga pilotët e tij e ka quajtur “kthesë” në historinë e aviacionit.

Solar Impuls, që konsiderohet aeroplani më përparimtar që punon me energji diellore, ka fluturuar nga aeroporti Mofetfield deri në Mount View te San Franciskos.

Konstruktorët e tij thanë se kjo ishte përpjekja e parë që avioni solar të aftësohet për të fluturuar natën e ditën pa karburant.

Ndaje Artikullin me Miqte e Tu

Artikuj te Ngjashem :